Усе, що потрібно знати про безготівкові розрахунки

безготівковий розрахунок

Безготівкові розрахунки ‒ це різновид платежів, який відбувається без використання готівки. Гроші переводяться з рахунку фізичної чи юридичної особи на інший рахунок.

Наразі безготівкові розрахунки мають великий попит як серед звичайних людей, так і в бізнес-середовищі. Користуватися ними просто, що дозволяє економити час, а це позитивно впливає на розвиток економіки. До того ж зростання безготівкових розрахунків дозволяє Нацбанку витрачати менше фінансів на зберігання паперових і металевих грошей.

Як відбуваються безготівкові розрахунки

НБУ якомога сильніше сприяє переходу національної економіки на безготівкові розрахунки. Моніторинг держави за всіма транзакціями, які відбуваються в її межах, проходить значно ефективніше та простіше.

Саме Нацбанк створив правила для здійснення таких транзакцій, а також відповідає за їхню безпеку та ефективність.

Безготівкові розрахунки можуть відбуватися кількома основними способами:

  • через POS-термінал;
  • з одного банківського рахунку на інший (для бізнесу);
  • з картки на картку через інтернет-банкінг;
  • через платіжні вимоги, доручення та чеки.

Незважаючи на спосіб проведення транзакції, для банківських організацій весь процес відбувається однаково. Якщо одна компанія відправляє іншій гроші на рахунок, який знаходиться в іншому банку, то процес операції буде виглядати так:

  1. Гроші з рахунку клієнта переводяться на кореспондентський рахунок банка-відправника.
  2. Далі гроші потрапляють на кореспондентський рахунок банка-отримувача.
  3. Транзакція завершується, коли фінанси зараховуються на рахунок клієнта, якому призначався платіж.

Така структура може виглядати складною, але насправді безготівкова транзакція відбувається протягом кількох секунд.

Відмова від готівки ‒ це тенденція, яка спіткає абсолютно всі економіки розвинутих країн та держав, що розвиваються. Деякі країни вже майже повністю відмовилися від готівки. До таких потрібно віднести Швецію, де готівкові розрахунки складають тільки 1% від загального обсягу платежів.

Що таке розрахункові документи

Розрахунковий документ ‒ це один із засобів проведення безготівкових розрахунків. Раніше такі документи використовувалися в паперовому вигляді, але зараз їх намагаються перевести в цифровий. Розрахунковий документ потрібен для того, щоб ініціювати платіж з рахунку платника на рахунок отримувача.

До різновидів розрахункових документів потрібно віднести:

  1. Платіжне доручення. Цифровий документ, який банк отримує від клієнта, коли той бажає перевести певну суму грошей. Це своєрідний запит на виконання переказу коштів.
  2. Платіжна вимога. Якщо у випадку доручення ініціатором платежу є відправник, то платіжна вимога ‒ це запит, який надсилається отримувачем. Цей цифровий документ часто використовується для регулярних платежів за певні послуги. Наприклад, такі сервіси як Megogo або Netflix списують кошти з вашого рахунку саме у такий спосіб.
  3. Платіжна вимога-доручення. Це комбінований цифровий платіжний документ, який складається з двох частин. Верхня частина ‒ це вимога отримувача сплатити певну суму з рахунку відправника. Нижня частина ‒ це доручення відправника перерахувати певну суму із його рахунку на рахунок отримувача.
  4. Меморіальний ордер ‒ документ використовується банком для списання коштів з рахунку свого клієнта. Це можуть бути платежі за обслуговування кредитів, штрафи та санкції або оплата певних послуг. Наприклад, оплата преміального рахунку.

Державна статистика щодо безготівкових платежів

У 2021 році 90,1% від загальної кількості платіжних операцій були безготівковими. Якщо говорити про суму всіх переказаних коштів, то безготівкові платежі становили близько 61%. Якщо порівнювати ці показники з 2020 роком, їх частка зростала в обох випадках. Кількість операцій зросла на 3%, а їхня сума ‒ на 5,1%.

Наразі найбільша кількість безготівкових операцій відбувається в торгових мережах. Це не дивно, оскільки для здійснення платежу достатньо прикласти картку чи NFC-прилад до POS-терміналу. Безготівкові розрахунки, які були здійснені в торговельних мережах, складають 52,4% від загальної кількості. Але їхня сума відносно менша, на 2021 рік вона складає 28,4%.

Частина безготівкових розрахунків, які стосуються оплати товарів і послуг, що відбувалася через мережу інтернет, складає 25,9%. Але середній чек у таких платіжках вищий ніж у попередньому випадку, сума безготівкових інтернет-платежів від загального показника дорівнює 23,3% або 721,3 мільярда гривень.

Інфраструктура для здійснення безготівкових розрахунків продемонструвала зростання у 2021 році. Кількість платіжних терміналів станом на 1 січня 2022 року склала 10,7 тисяч на 1 мільйон громадян. Порівняно з попереднім роком цей показник зріс на 1,3 тисячі. Кількість POS-терміналів, які використовуються в торговельних мереж, також зросла на 13,7%. Загальна частка терміналів, які здатні здійснювати безготівкові розрахунки, складає 92,3%.

Безготівкові розрахунки ‒ це зручні та швидкі операції з власними фінансами. Вони дозволяють зекономити час, прискорюють розвиток економіки та дозволяють максимально зручно отримати потрібні послуги та товари.

Коментарі (0)
Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.