Боргова розписка — що це і як її правильно написати

боргова розписка

Бувають ситуації, коли людина опиняється у скрутному матеріальному становищі та шукає гроші. Банки можуть відмовити в наданні кредиту, адже їм важлива платоспроможність клієнта. А обтяжувати себе позикою в мікрофінансових організаціях — не завжди гарна ідея. У такому випадку люди часто звертаються до рідних і друзів з проханням позичити певну суму.

Що робити, якщо ваш родич або хороший знайомий потребує фінансової допомоги? Звісно, ви можете позичити необхідну суму, проте робити це нашвидкуруч не рекомендується. Аби бути спокійним і впевненим у тому, що гроші до вас повернуться, та не псувати стосунки з позичальником, необхідно скласти боргову розписку.

Зробити це можна за кілька хвилин — документ підписується позичальником та урегульовує основні аспекти повернення боргу. Сьогодні ми детальніше розкажемо про такі поняття, як боргова розписка, зразок її оформлення та правила складання.

Що таке боргова розписка

боргова розписка що це

Під борговою розпискою зазвичай мають на увазі письмовий документ, у якому засвідчується не лише сам факт передачі грошей або майна у борг, але й правила та терміни повернення позики. Зазвичай вона складається на умовах попередньо узгодженого усного договору. Позичальник обов’язково має підписати документ і тим самим погодитись з усіма вимогами позикодавця.

ЦК України дозволяє складати усний договір про надання грошей чи майна у борг. Однак у разі виникнення непорозумінь чи зривання термінів погашення позики, дійсність усної домовленості буде вкрай важко довести в суді.

Маючи боргову розписку, ви можете сміливо подавати позив до суду. У такому разі вас очікує не лише повернення боргу, а й виплата відсотків — у деяких випадках суд призначає 3% річних від загальної суми позики. Додатково також позичальник має сплатити компенсацію через інфляцію за весь час прострочення терміну погашення боргу.

Боргова розписка і договір позики: в чому різниця

За своєю основною ідеєю обидва ці документи: договір позики та боргова розписка — є схожими. Вони врегульовують процес передачі коштів або майна від позикодавця до позичальника в якості боргу. Втім, між цими двома термінами таки існує різниця.

  • Договір позики укладається між двома сторонами і врегульовує основні аспекти та терміни повернення боргу за обопільною згодою. Підписують його до моменту передачі грошей чи майна.
  • Тоді як розписка — це документ, який боржник надає кредитору в якості доказу того, що він дійсно отримав у борг відповідну суму та зобов’язується повернути її до завершення вказаного терміну.

У межах судової практики обидва ці документи (якщо вони були складені у письмовому вигляді) мають однакову цінність як доказ передачі коштів у борг.

Як складається боргова розписка

Ми вже вказали, що головний чинник, завдяки якому ви можете розраховувати на підтримку з боку суду, — складання письмового договору. Тобто усна розписка не буде мати такої ж юридичної сили, як її прописана на папері варіація. Окрім того, важливо також правильно скласти документ, дотримуючись основних вимог:

  • уся інформація має бути зрозумілою для суду;
  • у розписці мають бути прописані всі деталі повернення боргу: терміни, сума, відсотки у випадку порушення строків тощо;
  • розписка пишеться позичальником від руки.

Основні елементи боргової розписки

Боргова розписка може бути додатком до договору позики, або ж єдиним документом, що засвідчує факт передачі коштів від однієї особи до іншої. У другому випадку вважається, що договір позики був укладений усно, а розписка є його підтвердженням.

Як і кожен документ, боргова розписка має окрему структуру, якої необхідно дотримуватись:

  1. Назва документу. У центрі аркуша у верхній його частині потрібно написати «Розписка».
  2. Ідентифікуюча інформація двох сторін: паспортні дані, ІПН, місце прописки.
  3. Дата передачі грошей у борг і терміни повернення всієї суми. Окремо можна прописати способи повернення боргу — кількість платежів та їхній розмір. Якщо в якості позики надається майно, необхідно прописати всі речі з їхнім описом.
  4. Умови надання позики — безвідсотковий чи відсотковий принцип повернення коштів. Якщо передбачені відсотки, потрібно вказати їхній розмір. Також пропишіть, коли саме мають бути сплачені відсотки — вони можуть рівномірно розподілятись на кожну виплату чи сплачуватись наприкінці терміну.
  5. Наслідки, що будуть застосовані до позичальника у випадку порушення терміну виплати позики.
  6. Дата складання боргової розписки, місце укладання документу.
  7. Підписи двох сторін.

Ідентифікуюча інформація: що обов’язково вказати

Давайте детальніше розглянемо, які ж саме паспортні дані та іншу особисту інформацію потрібно зазначати. Для фізичних осіб це:

  • ПІБ;
  • місце прописки та/або адреса, де ви проживаєте (якщо воно не збігається із тим, що у реєстрації);
  • контактні дані: електронна скринька або номер телефону (мобільний чи стаціонарний);
  • ІПН.

Для юридичних осіб необхідна додаткова інформація:

  • місце реєстрації об’єкта;
  • код ЄДРПОУ.

Позикодавець має уважно прочитати боргову розписку, перевірити всі деталі та правила погашення боргу, а також обов’язково впевнитися, чи співпадає особиста інформація, вказана в письмовій угоді, з даними паспорта та ІПН позичальника. Перевірте, чи немає помилок у році народження, адресі прописки, ПІБ тощо.

Як прописати борг у документі

боргова розписка курс валют

Закон ЦК України дозволяє здійснювати позику як у національній, так і в іноземній валюті. У розписці необхідно вказати не лише суму, але й валюту, в якій ви позичили кошти. Якщо позичаєте гроші у доларах, будьте обережними — така назва валюти актуальна для багатьох країн (Австралія, Канада, Гаваї). Найпопулярнішим варіантом для нас є американський долар. Тож зазначайте назву як долар США.

При наданні коштів в іноземній валюті, вкажіть не лише її назву, а й поточний курс. Як саме мають повертатись кошти: у тій самій валюті чи в національній? Якщо допускається другий варіант, враховуйте, що сума буде залежати від курсу, встановленого Національним Банком на момент повернення боргу.

Для того, аби уникнути махінацій та зміни суми, розміру відсотків та інших деталей, що стосуються чисел, необхідно прописувати їх не лише у числовому, а й буквенному форматі. Наприклад: 1000 (одна тисяча) доларів США.

Зразок боргової розписки

Отже, давайте на прикладі розберемось, як має виглядати боргова розписка — зразок, який ми підготували, допоможе правильно скласти документ, побачити послідовність та детальність викладу особистої інформації.

Розписка

25 листопада 2022 року                                                                                            місто Київ

Я, Андрусенко Ігор Анатолійович, паспорт серія АА номер 000000, виданий 30 квітня 2004 року Київським РВ УМВС України у Київській області, зареєстрований за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська 206, кв. 35, реєстраційний номер картки платника податків 100000000, отримав у борг від Карпенка Олексія Миколайовича, паспорт серія ВВ номер 111111, виданий 16 лютого 2000 року Київським РВ УМВС України у Київській області, зареєстрований за адресою: м. Київ, вул. Велика Житомирська, 40, кв. 12, реєстраційний номер картки платника податків 100000001, 200000 (двісті тисяч) гривень 00 копійок, які зобов’язуюсь повернути Карпенку Олексію Миколайовичу до 25 листопада 2023 року без відсотків. У випадку прострочення терміну зобов’язуюсь сплатити відсоток у розмірі 10% річних.

25.10.2022                           

Підписи обох сторін

Чи потрібно завіряти боргову розписку у нотаріуса

боргова розписка нотаріус

Боргова розписка — тип документа, який не обов’язково потрібно завіряти в кабінеті нотаріуса. Однак за бажанням ви, звісно, можете це зробити. Тут насамперед важливий факт написання договору від руки — це дозволить підтвердити чинність записки за почерком, а також наявність підпису позичальника.

Щоб надати документу більшої юридичної сили, ви можете також знайти кількох довірених осіб, які засвідчать факт складання боргової розписки та передачі коштів/майна, в якості позики. Вони також мають залишити свої підписи на папері. Це може стати додатковим плюсом під час судового засідання.

Боргова розписка — запорука того, що вся позичена сума повернеться до вас. Це допоможе не лише залишатись впевненим і не перейматись з приводу боргу, навіть якщо це суттєва сума. Укладання розписки зберігає теплі відносини між позикодавцем і позичальником — занотовані деталі повернення боргу дозволять не руйнувати дружні чи родинні зв’язки. Головне — зберігайте боргову розписку в себе до моменту повної сплати позики та відповідально ставтеся до її складання.

Коментарі (0)
Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.