Що таке електронний гаманець

що таке електронний гаманець

Із розвитком інформаційних технологій обсяг електронної комерції став стрімко зростати. Через це вона почала займати великий обсяг від економіки будь-якої країни, що розвивається. Щоб спростити фінансові операції між сторонами електронної комерції, були розроблені електронні гаманці. Це фінансові рахунки, які є повністю незалежними від банківської системи.

Електронний гаманець ‒ це сучасний фінансовий інструмент у вигляді програмного забезпечення, яке дозволяє в цифровому вигляді зберігати та використовувати гроші. Він допомагає розраховуватися в інтернет-магазинах, які знаходяться в інших країнах. У такий спосіб фінансові операції відбуваються швидше. Також використання електронних гаманців дозволяє уникнути подвійної конвертації валют.

Види електронних гаманців

Наразі електронний гаманець широко використовується для найрізноманітніших цілей. Він застосовується як фінансовими організаціями, так й окремими компаніями, які пропонують клієнту особливі послуги. Саме тому виділяють декілька основних видів електронних гаманців:

  1. Для зберігання криптовалюти.
  2. Для інтернет-магазинів та різноманітних сервісів (Amazon Wallet, Steam та багатьох інших).
  3. Картки для сплати за товари та послуги в мережі окремого бренду чи компанії.
  4. Електронні гаманці від міжнародних платіжних систем (Masterpass, PayPal, Google Wallet).
  5. Електронні гаманці від банківських організацій. Фактично є віртуальними банківськими картками.

Платіжні картки електронних гаманців

Багато сервісів, які передбачають можливість створення електронного гаманця, також пропонують відкрити для нього віртуальну чи реальну картку. Вона має свій кодовий номер CVV, що дозволяє використовувати її для міжнародних і внутрішніх переказів через платіжні системи.

Картка електронного гаманця ‒ це фактично та сама банківська картка (віртуальна чи реальна) тільки без прив’язки до банківського акаунту.

Плюси та мінуси електронних гаманців

Електронний гаманець не просто так має попит як серед українців, так і серед жителів інших країн. Цей інструмент має чимало переваг, які дозволяють вигідніше проводити фінансові операції у сфері електронної комерції. Але також потрібно ознайомитися і з його недоліками.

Електронний гаманець відрізняється такими основними перевагами:

  1. Зареєструвати його можна дуже просто та швидко. Вам не доведеться відвідувати банк. Досить просто мати інтернет-зв’язок.
  2. Сплачувати за товари та послуги можна без ідентифікації користувача, що дозволяє уникнути додаткових платежів, комісій чи навіть податків.
  3. Деякі електронні гаманці дозволяють оформити реальну картку та з її допомогою знімати готівку.
  4. Електронний гаманець є чудовим інструментом для обміну валюти.
  5. Операції з використанням електронного гаманця для оплати товарів чи послуг відбуваються напрочуд швидко.

До недоліків електронного гаманця потрібно віднести такі чинники:

  1. Грошовий переказ на банківський рахунок чи на рахунок гаманця в іншій системі відбувається досить довго.
  2. Електронні гаманці часто блокують, якщо виникає підозра про порушення правил системи чи законодавства країни, де знаходиться продавець чи покупець.
  3. Для розширення функцій гаманця користувачу потрібно пройти складний процес верифікації. Якщо його проігнорувати, відновити заблокований рахунок буде неможливо.
  4. Для неверифікованих користувачів існують жорсткі ліміти на фінансові операції.
  5. За будь-який вивід грошей із системи (готівковий чи безготівковий) з користувача знімається комісія.
  6. Деякі електронні гаманці недостатньо дбають про цифрову безпеку власних користувачів.

Які електронні гаманці є в Україні

В Україні можливості використання електронних гаманців дещо обмежені правилами НБУ. Такий інструмент можуть використовувати тільки банки та сервіси, які дотримуються встановлених Нацбанком правил.

До найпопулярніших електронних гаманців від іноземних платіжних систем потрібно віднести:

  1. Paypal. Компанія була заснована у 2000 році внаслідок об’єднання кількох сервісів, засновником одного з яких був Ілон Маск. В Україні електронний гаманець PayPal дещо обмежений. Користувач може його поповнювати та оплачувати з його допомогою товари та послуги. Але отримувати гроші на свій акаунт неможливо.
  2. Payoneer. Ця платіжна система була заснована у 2005 році. В Україні компанія діє цілком легально та має шалений попит у фрилансерів, які співпрацюють з іноземними клієнтами. Серед партнерів Payoneer є такі компанії як Приватбанк та Monobank.
  3. ePayment. Цей сервіс набув великої популярності серед користувачів через дуже низькі комісії.

До інших популярних сервісів, які пропонують зареєструвати електронний гаманець потрібно віднести: Skrill, Payeer, Transferwise.

Також потрібно зазначити, що більшість українських банків, які мають власний сервіс інтернет-банкінгу, пропонують оформити віртуальну банківську картку. Вона має всі ознаки електронного гаманця, тільки напряму прив’язана до вашого банківського акаунту.

В Україні заборонені певні платіжні системи, які були створені чи зареєстровані в РФ:

  • Webmoney;
  • Qiwi;
  • Яндекс.Деньги;
  • Wallet One.

Банківська карта чи електронний гаманець: що вибрати

Перші електронні гаманці з’явилися в той час, коли електронна комерція почала стрімко розвиватися та зростати. Банківські організації були недостатньо гнучкими, щоб запропонувати користувачам зручний спосіб для керування власними фінансами. Саме тому електронні гаманці отримали таку шалену популярність.

З появою та розвитком інтернет-банкінгу поширення гаманців зменшилося, оскільки банки пропонували фактично ті ж самі можливості, але з більшою географією використання та з підвищеним рівнем безпеки.

Наразі банки є надійним партнером для більшості сфер електронної комерції. Їхні картки вже можна прив’язувати до найбільших бірж для фрилансерів. Ці компанії співпрацюють з міжнародними платіжними системами, які сприяють більшій швидкості та надійності фінансових операцій.

А ось електронні гаманці популярні в тих сферах, де використання банківських послуг ускладнено. Великі сервіси (PayPal, Payoneer) також залишаються популярними через надійність, поширеність та зручність.

Коли краще використовувати електронний гаманець

Існує кілька поширених ситуацій, коли використання електронного гаманця доцільніше за банківську картку чи рахунок:

  1. Вам часто доводиться обмінювати валюти. Мультивалютні гаманці дозволяють максимально швидко обмінювати гроші за вигідним курсом і з низькими комісіями.
  2. Ви не хочете прив’язувати банківську картку. Якщо ви бажаєте робити невеликі операції без ідентифікації вашої особи, електронний гаманець ‒ це чудовий інструмент для таких транзакцій.
  3. Ви працюєте фрилансером неповний робочий день. Якщо фриланс не є вашим основним заробітком, вивід грошей на банківський рахунок може бути нерентабельним. Електронні гаманці для цього підходять краще.
  4. Ви працюєте з іноземними клієнтами. Деякі фрилансери мають клієнтів з різних країн світу. Набагато легше зробити один рахунок для роботи з більшістю замовників. До того ж вам не доведеться платити 18% податку на прибуток фізичних осіб.
  5. Вам доводиться часто подорожувати за кордон. Зняття готівки з іноземних банкоматів часто супроводжується високою комісією. Комісія в електронних гаманцях приблизно така ж, але там ефективніше обмінювати валюти, а також можна уникнути подвійної конвертації.

Коли краще користуватися банківською карткою

Віртуальна чи реальна картка від українського банку ‒ це універсальний фінансовий інструмент, без якого обійтися в сучасному світі дуже важко. Банківська дебетова чи кредитна картка найкраще себе демонструє в таких ситуаціях:

  1. Ви сплачуєте за товари чи послуги через інтернет в українських магазинах. Українські платіжні системи працюють швидко та зручно, а також не знімають великих комісій. Тому додатково користуватися електронними гаманцями не потрібно. До того ж далеко не всі українські інтернет-магазини їх підтримують.
  2. Ви сплачуєте за товари та послуги у звичайних магазинах. Безготівковий розрахунок зручний та швидкий. Також вам не потрібно сплачувати додаткові комісії за користування коштами. Картку можна прив’язати до сервісів Apple Pay та Google Pay, що значно спрощує її використання.
  3. Ви часто знімаєте готівку чи поповнюєте нею рахунок. Банки вводять комісії за зняття чи поповнення дебетової картки. Але вони найчастіше не перевищують 0,5%.
  4. Ви хочете отримати кредит від банку чи МФО. Залучення коштів на електронні гаманці в Україні неможливе.

Отже, банківські картки краще підходять для повсякденного використання у звичайних магазинах та українських інтернет-магазинах. А ось електронний гаманець стане в нагоді для оплати товарів через закордонні сервіси та магазини, а також для співпраці з іноземними клієнтами. 

Коментарі (0)
Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.