Фальшиві гроші ‒ як не бути обманутим

як виявити фальшиві гроші

Сучасні купюри української гривні розроблені в повній відповідності до новітніх засобів захисту від підробок. Вони фактично нічим не відрізняються від доларів, євро чи інших валют, які можна зустріти на ринку. Однак це не зупиняє фальшивомонетників від спроб підробити купюри й отримати вигоду завдяки цьому.

Фальшиві гроші найчастіше намагаються зробити, скопіювавши старі купюри, які були надруковані струменевим способом. Наразі НБУ вже вилучив більше 93% старих купюр з ринку. Фальшивомонетники продовжують виробляти свої копії попри те, що це вже не так безпечно.

Помітити підробку можна, але тільки в тому разі, якщо придивлятися до неї. Зазвичай на них відсутні стандартні елементи захисту, відтворити які фальшивомонетники не можуть.

Яка кількість фальшивих грошей в обігу

На ринку постійно з’являються нові купюри, попри те, що правоохоронні органи продовжують їх вилучати. У 2020 році в середньому на 1 мільйон купюр припадало приблизно 2,5 підробки. Приблизно такий самий рівень підробок знаходиться й в ЄС ‒ 2,7 купюри. Це свідчить про те, що гривня надійно захищена та найближчим часом великої кількості фальшивих грошей не повинно з’явитися.

Кількість підроблених купюр дуже невелика, стати жертвою роботи фальшивомонетників важко. Але це не означає, що не потрібно знати, як відрізнити справжні гроші від копій.

Які купюри найчастіше підробляються

Перш за все фальшивомонетників цікавить прибуток. Вони хочуть «вкинути» на ринок підробки, а замість них отримати справжні гроші. Тому купюри номіналом в 1, 2, 5 і 10 гривень майже не підроблюють. Щодо інших банкнот, то кількість підробок розподілилася так:

  • 50 гривень ‒ 11% від загальної кількості копій;
  • 100 гривень ‒ 24%;
  • 200 гривен ‒ 14%;
  • 500 гривень ‒ 50%.

Купюра номіналом в 1000 гривень з’явилась порівняно недавно – в 2019 році. Шахраї вже встигли зробити підробки, але вони дійсно низької якості, а їхня кількість невелика.

Як бачимо, не потрібно перевіряти всі паперові гроші, які ви отримуєте. Достатньо звертати увагу на банкноти від 100 гривень. Тоді шанс помітити підробку буде максимальним.

Іноземну валюту так само підробляють, як і українську гривню. Найчастіше фальшиві гроші зустрічаються в таких банкнотах:

  • 50 євро;
  • 200 євро;
  • 100 доларів.

Де збувають фальшиві гроші

Здебільшого фальшиві банкноти витрачають через: невеликі магазини, АЗС, мережі роздрібної торгівлі, заклади швидкого харчування. Тут найчастіше дуже великий потік клієнтів, тому ідентифікувати шахрая важко.

Більшість підробок є низькоякісними. 93% вироблені на струменевих принтерах, ще 6% на лазерних. Дійсно якісних підробок мінімальна кількість ‒ менше 1%. Зіткнутися з такою купюрою важко.

Як виявити фальшиві гроші

Найлегший спосіб виявити копії ‒ це посвітити на них ультрафіолетовим або інфрачервоним світлом. На підроблених банкнотах не буде відповідних захисних елементів, які використовує Нацбанк України.

Але навіть без цього виявити підробку можна. Найчастіше фальшивомонетники намагаються створити банкноту в 500 гривень. Розглянемо способи виявити фальшиві гроші на її прикладі:

  1. На фронтальній стороні купюри зображений Григорій Сковорода ‒ український філософ і мислитель. На зворотному боці ‒ Києво-Могилянська Академія та її печатка.
  2. Колір паперу ‒ бежевий.
  3. Якщо піднести купюру до світла, то стають видимі водяні знаки. Один із них повторює зображення Сковороди, інший демонструє символ гривні.
  4. Справжня гривня шорстка та рельєфна. А ось підробки найчастіше неприродньо гладкі. Для них не використовують якісного паперу. Тому розрізнити копію можуть навіть люди з вадами зору.
  5. Під певним кутом до світла можна побачити додаткове зображення номіналу купюри ‒ 500.
  6. Ближче до центру під світлом можна помітити захисну стрічку. На ній видимі написи «500 грн», а також зображений тризуб і додаткові цифри 500. Стрічка знаходиться всередині банкноти, а не на її поверхні.
  7. Біля зображення Сковороди за допомогою спеціальної фарби надрукована ромбовидна фігура. Через це ромб змінює свій колір, якщо змінювати кут поверхні купюри відносно джерела світла.
  8. Наявність «Орловського друку». Використані кольори чіткі, без розривів та перекосів.

Це далеко не всі захисні елементи, які знаходяться на купюрі. Але інші можна помітити лише за допомогою лупи або з використанням спеціальних детекторів, які встановлюються на машини для сортування грошей.

Що робити, якщо вам до рук потрапили фальшиві гроші

Якщо вам трапилася несправжня банкнота, то її потрібно віднести у відділення найближчого банку або передати до офісу Нацбанку. На жаль, банки не відшкодовують вартість банкнот. З іншого боку, якщо ви спробуєте розрахуватися цією купюрою, на вас можуть подати заяву в поліцію.

Ви самі можете віднести підробку в правоохоронні органи. У такому разі починається розслідування, а купюра відправляється на спеціальну експертизу. Вам потрібно буде надати інформацію про те, як ця купюра потрапила до вас у руки. Це може допомогти виявити фальшивомонетників, які її створили.

Коментарі (0)
Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.