Чому потрібно навчати дітей фінансовій грамотності

фінансова грамотність для дітей

Забезпечувати дітей необхідними знаннями про навколишній світ повинна не тільки школа, але й батьки. Це потрібно для того, щоби людина стала абсолютно самостійною на момент, коли вона подорослішає. Саме тому дуже важливо приділити час такому питанню, як фінансова грамотність.

Вміння розпоряджатися власними фінансами в дорослому житті — надзвичайно практична навичка. Воно дозволяє не просто складати сімейний бюджет і планувати витрати, а й розставляти нагальні пріоритети та планувати майбутні доходи.

Фінансова грамотність для дітей — важлива річ. Але коли розпочати навчання дитини? Як саме це робити? І головне, яким чином не відлякати її великим об’ємом нової інформації?

Перспективи фінансової грамотності

діти і гроші

Школа дає дітям базові знання, які дозволяють знайти улюблену сферу для подальшого навчання у ВНЗ. У старших класах викладається дисципліна «Економіка», яка, на жаль, не навчає веденню сімейного бюджету та керуванню витратами. Держава ніяк не сприяє фінансовій грамотності власного населення. Саме тому батькам важливо самостійно почати навчати дитину, або ж віддати її на відповідні курси, довіривши це питання професіоналам.

Базові знання з фінансової грамотності дозволять дізнатися більше про такі речі, як:

  • планування сімейного бюджету;
  • збільшення джерел доходу;
  • керування витратами;
  • економія коштів;
  • визначення пріоритетів щодо витрат.

Таке навчання дозволить позбутися інфантильної поведінки під час управління власними грошима. А це важливий крок у напрямку справжньої фінансової незалежності.

Фінансова грамотність у дитячому віці

діти фінансова грамотність

Не потрібно думати, що дітям зарано розбиратися у тому, як діють гроші. Їм властиве повторення поведінки дорослих. Саме тому часто можна побачити, як малеча в дуже юному віці грається у «фінансистів», де замість реальних грошей використовуються звичайний папір або навіть листя дерев. Якщо спрямувати цю енергію у потрібне русло, ви зможете покращити низку навичок дитини:

  1. Гроші — це перш за все інструмент для власного матеріального забезпечення. Фінансова грамотність для дітей дозволить приймати рішення стосовно витрат і доходів та очікувати на відповідні наслідки.
  2. Вміння планувати на майбутнє — це навичка, яка є корисною в усіх аспектах людського життя. Ваша дитина зможе не тільки визначати, чого вона насправді хоче, але й ставити довгострокові цілі, приймати рішення для їх досягнення.
  3. Дитина стає розважливою та відповідальною. Вона починає розуміти, що гроші не виникають нізвідки, тому хаотично їх витрачати та робити імпульсивні покупки не варто.
  4. Гроші примножують гроші. Чим раніше дитина зможе зрозуміти це правило, тим краще їй вдасться організувати власні фінанси в майбутньому.
  5. Вивчення фінансової грамотності дозволить раніше зробити відповідальний вибір щодо майбутньої професії. Це, зі свого боку, допоможе сформувати план для отримання відповідної освіти.

Зрозуміло, що дитину потрібно навчати й іншим цінностям, які не стосуються матеріального світу. Це допоможе сформувати зрілу особистість, яка зможе нести відповідальність за власні вчинки.

Що потрібно знати дітям про гроші

діти і економія

Якщо у вас є достатньо вільного часу, ви можете самостійно навчити дитину деяким аксіомам, які стосуються фінансової грамотності. Це не потребує робити якісь уроки, чи вмикати повчальний тон. Достатньо ознайомлювати дитину з цими правилами на практиці. Найкращими твердженнями є такі:

  1. Гроші не виникають нізвідки. Ви не просто дістаєте їх з банкомату чи гаманця, а заробляєте важкою працею. Підлітків вже можна ознайомлювати з азами інвестування — розповідати про об’єкти для інвестицій, а також про різний рівень прибутковості та керування ризиками.
  2. Більше заробив — більше можеш витратити. Досить просте правило, яке допоможе визначити власні бажання та можливості щодо їх втілення.
  3. Що можна купити за одну й ту саму суму. Це чудова наочна демонстрація того, що товари та послуги відрізняються своєю вартістю. Водночас матеріальна цінність не завжди є основним фактором собівартості.
  4. Планування майбутніх доходів дозволить втілити бажання, які з’явились зараз. Чудове правило, яке дозволить ознайомити дитину з необхідністю відкладати гроші.
  5. Гроші — це незалежність та безпека. Створення фінансової подушки дозволить менше залежати від валютних коливань, інфляції та фінансових криз. Це правило — крок до того, щоб ознайомити дитину з таким поняттям, як «диверсифікація ризиків».

Чудовим способом викладення цих правил є звичайна настільна гра. Легендарна «Монополія», звісно, не навчить, як заробляти гроші. Але вона ілюструє, що таке активи, та в чому вигода їх утримання. Існує безліч інших настільних ігор, які розвивають здатність до планування та аналізу інформації.

Якщо дитина вже досягла підліткового віку, їй можна розповідати, яким чином функціонують банки та фінансові організації. Можна навіть ввести нову гру, де батьки будуть виступати банком і зберігати кишенькові гроші дитини за якісь відсотки.

З чого складається фінансова грамотність

Фінансова грамотність — це комплексне поняття. Тому ці знання краще за все формувати з раннього віку, а під час дорослішання підкріплювати їх новими навичками та інформацією. Це дозволить закласти фундамент відповідального та здорового відношення до грошей.

Фінансова грамотність для дітей складається з таких факторів:

  1. Гроші не є самоціллю. Це всього лиш інструмент для досягнення цілей.
  2. Вміння витрачати менше, ніж заробив.
  3. Вміння планувати грошові витрати на майбутній період і не робити імпульсивних покупок, які будуть руйнувати цей план.
  4. Розуміння, як працюють фінансові організації, та яка вигода співпраці з ними.
  5. Базові поняття з інвестування. Розуміння того, що гроші примножуються, якщо їх правильно вкласти. Вміння проаналізувати ризики та свідомо на них піти (чи ні).
  6. Визначення об’єктів для інвестування. Диверсифікація ризиків.
  7. Вміння створювати «подушку безпеки», яка стане страховкою на випадок непередбачуваної ситуації.

Якщо поставитися до вивчення фінансової грамотності в дитячому віці відповідально, то вищевказані аспекти стануть нормою для мислення дитини. Людина буде свідомо ставитися до власного матеріального забезпечення за допомогою дотримання основних правил, вивчених у дитинстві. 

Коментарі (0)
Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.