Фінансова грамотність — що це: бути фінансово грамотною людиною?

фінансова грамотність

Яка вона — фінансово грамотна людина? У багатьох чомусь виникає образ бізнесмена, який насолоджується життям та вміє заробляти на всьому. Але насправді фінансова грамотність — це дещо про інше. Основне її покликання — забезпечення комфортного життя у межах поточного доходу з перспективою збільшення його в найближчому майбутньому.

Отже, бути фінансово грамотним потрібно всім — від студентів до власників великих компаній, від домогосподарок до пенсіонерів. Ці знання — практичний та корисний інструмент, який гарантуватиме вам фінансовий успіх і матеріальний добробут.

Що таке фінансова грамотність та з яких елементів вона складається? Де черпати всі ці знання та як почати контролювати свій бюджет уже сьогодні? Нижче ми відповімо на кожне з цих питань.

Що таке фінансова грамотність?

Розпочнімо з найголовнішого — визначення. Фінансова грамотність — це сукупність знань та навичок, які ви можете застосовувати у повсякденному житті для того, аби оптимізувати свої витрати та збільшити доходи. Ми живемо у суспільстві, де гроші є інструментом задоволення потреб і бажань. Тому важливо вміти правильно ними розпоряджатись.

Щоб стати фінансово грамотною людиною, не потрібно знати усі тонкощі економіки. Проте основними економічними поняттями все ж необхідно оперувати. У повсякденному та побутовому житті не буде зайвим розуміти, що таке:

  • капітал, фінанси, а також гроші, їхній обіг та правила використання;
  • взаємодія з банком, різниця між використанням дебетової та кредитної карт, особливості кредитування, гарантування вкладів;
  • активний і пасивний доходи;
  • інвестиції, цінні папери, облігації, акції тощо;
  • податкова система;
  • страхування життя, нерухомості, вкладень.

Чому важливо опанувати фінансову грамотність?

Фінансова грамотність буває професійною та персональною. Перша актуальна для доцільного управління власною справою, ведення бізнесу, який може приносити прибуток з мінімальними ризиками. Щодо персональної фінансової грамотності, вона потрібна кожній людині. І чим раніше ви її опануєте, тим краще. Навіть базові знання з теми допоможуть:

  • Організувати та ретельно спланувати сімейний бюджет.
  • Грамотно розпоряджатись власними заощадженнями та доходами.
  • Розпочати заощаджувати гроші на великі цілі, задля купівлі нерухомості/інвестування/відкриття бізнесу тощо.
  • Уникнути помилок під час взаємодії з банками, з розумом користуватись усіма послугами фінансових організацій.
  • Відкласти достатньо коштів на пенсійний вік.
  • Продумати майбутнє дітей та їхнє фінансове забезпечення.

Чого ви зможете уникнути?

Поколіннями люди не знали, що таке фінансова грамотність. Проте, якщо не цікавитись способами заробітку, інструментами для збереження та примноження фінансів, можна наробити купу помилок. Найпоширеніші помилкові рішення:

  • Постійні боргові зобов’язання — коли людина для того, щоб віддати борг, знову позичає гроші.
  • Зловживання кредитами, використання нових кредитів для погашення попередніх.
  • Віра у фінансові піраміди, вкладання грошей у такі схеми.
  • Відсутність контролю за витратами, неконтрольовані покупки.

Усі ці помилки призводять до потрапляння у велику боргову яму, вибиратись з якої можна роками. Саме невмінням планувати витрати та контролювати грошовий обіг можна пояснити те, що люди, які заробляють достатньо, часом не можуть вирватись з бідності.

Де опановувати фінансову грамотність

фінансова освіта

Розвиток себе як особистості складається з багатьох елементів, включно з фінансовою грамотністю. Проте ці знання не дають ані в школі, ані в університеті. У сім’ї дітей також нечасто вчать взаємодіяти з грошима. Тож де взяти всі ці навички?

Основи фінансової грамотності ви можете опанувати самостійно. Є кілька шляхів:

  1. Проходження курсів. Це можуть бути онлайн-уроки або заняття офлайн. Обирайте формат, який найкраще сприймаєте. Головне — спікер курсу має бути досвідченим у даній сфері та вміти пояснити деякі складні деталі зрозумілою мовою.
  2. Читання книжок. Сьогодні література на тему раціонального використання грошей та швидкого збагачення пропонує роботи як фінансистів чи власників крупних корпорацій, так і психологів, блогерів тощо. Це можуть бути історії успіху або покрокові інструкції. Знову-таки, формат обирайте на ваш розсуд.  

Щодо правил взаємодії з банками, тут варто ретельно вчитатись в умови конкретної фінансової організації. Зверніть увагу на усі нюанси оформлення та виплати кредитів, відсотки по депозиту та способи їх нарахування, наявність кешбеку тощо.

Основні принципи фінансової грамотності

Фінансова грамотність — це сукупність інструментів для покращення вашого матеріального стану. Вона складається з таких процесів:

Планування бюджету

Використовуючи таблиці Excel чи спеціальні додатки, ви можете порахувати, на що ви витрачаєте гроші, та відкоригувати статті витрат, які вважаєте завеликими.

Ретельно складайте власний чи сімейний бюджет, аби підтримувати потрібний рівень життя, проте не витрачати більше, ніж заробляєте.

Озвучування цілей

Оптимізувати витрати та заощаджувати гроші легше, коли є певна мета. Поставте собі цілі, яких хочете досягти протягом найближчих місяців чи років. Наприклад, це може бути купівля власного дому. У такому разі потрібно:

  • прописати джерела доходів, задуматись про додаткові;
  • вирахувати вартість будинку/ремонту;
  • порахувати час на здійснення мети.

Диверсифікація ризиків

Не можна “складати всі яйця в один кошик”. Якщо складаєте гроші на депозит, відкрийте два — у національній та іноземній валюті. Це допоможе зберегти гроші у разі фінансових криз.

Плануєте займатись інвестиціями? Будь-який досвідчений інвестор скаже, що краще не вкладати все в одну компанію. Краще створити портфель, де були б акції фірм з різних сфер: медицини, IT, агросектору, машинобудування. Так, у разі банкрутства однієї компанії, у вас все ще залишиться джерело пасивного доходу.

З чого почати інвестиційний досвід

Що таке активи та пасиви?

Ці два терміни важливі для опанування фінансової грамотності. Під активами розуміють усе те, що допомагає вам заробляти без особливих зусиль: оренда квартири, відсоток з продажу акцій чи криптовалют тощо.

Пасив — це те, що тягне людину на фінансове дно. Це майно, яке потребує вкладання грошей, проте не приносить ані прибутку, ані користі. Наприклад, квартира, в якій ніхто не живе, чи автомобіль, який роками стоїть в гаражі. Від пасиву краще позбуватись або перетворювати його в актив.

Фінансова грамотність — кроки до опанування

Ми перерахували основні навички, які необхідні для того, аби вважатися фінансово грамотною людиною. Тепер давайте розберемось, з чого почати цей шлях. Отже, ви вирішили взяти під контроль ще й фінансову сферу вашого життя. Тепер необхідно:

Зробити аналіз доходів

Подумайте та оцініть, наскільки вас влаштовує поточна зарплата та взагалі ваша робота. Чи можливий розвиток професійних навичок у цій сфері та на цих умовах? Якщо відповідь “так”, продумайте, яким чином можна отримати підвищення чи збільшення зарплати. Якщо ж ви не впевнені в кар’єрному розвитку, краще:

  • задуматись про зміну місця роботи або сфери діяльності;
  • продумати додатковий заробіток, якщо у вас є вільний для цього час;
  • відкрити для себе підприємницьку діяльність, де заробіток буде залежати в першу чергу від вас.

Створити фінансову подушку безпеки

фінансова подушка безпеки

Навіть якщо вам здається, що ви заробляєте недостатньо для того, щоб відкладати, спробуйте вирахувати з щомісячного доходу певний відсоток, який будете лишати на депозиті. Так за кілька місяців чи років ви зможете відкласти суму, відсотки з якої будуть суттєвими.

Можна, наприклад, налаштувати округлення балансу на карті — так списання коштів буде майже непомітним. З часом це може заохотити вас заощаджувати більше.

Гроші мають працювати на вас

Зберігаючи гроші на дебетовій картці або під матрацом, ви вийдете навіть не в нуль, а в мінус. Це зрозуміло всім, хто знайомий з поняттям «інфляція». Отже, просте відкладання коштів не гарантує вам безбідну старість — потрібно зробити так, щоб гроші працювали на вас. Мова зараз йде про пасивний дохід, яким можуть виступати:

  • фінансові вклади в інвестиційні фонди;
  • придбання цінних паперів: акцій, облігацій з метою подальшого їхнього продажу;
  • відкриття депозиту в банку — краще зробити кілька депозитів у різних валютах, аби диверсифікувати ризики;
  • придбання нерухомості для подальшої її здачі або продажу;
  • інвестиції у власну справу (найбільш ризикований вид пасивного доходу).   

Фінансова грамотність — це не гарантія того, що вас не торкнеться матеріальна криза, втрата заощаджень. Але це корисний інструмент, опанувавши який, ви зможете «працювати» з ризиками, долати проблеми та розуміти, як працюють гроші. Чим раніше та швидше ви зможете назвати себе фінансово грамотною людиною, тим вищі ваші шанси на безбідну старість та гідний рівень життя. 

Коментарі (0)
Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.