Фінансова незалежність. Як її досягти?

фінансова незалежність

Фінансова незалежність або, як її по-іншому називають, фінансова свобода — це те, чого прагнуть більшість людей. Що означає бути фінансово вільним? Насамперед йдеться про те, що людина має заощадження, які дозволяють їй підтримувати належний спосіб та стиль життя без необхідності працювати.

Звісно, неможливо просто заробити багато грошей та відпочивати. Адже чим більшу зарплату ми починаємо отримувати, тим швидше зростають наші потреби. А отже, тут потрібен інший план, наприклад, змусити гроші працювати на вас. Фінансова незалежність заснована в першу чергу на формуванні пасивного доходу, що дозволить вам заробляти, не виходячи на роботу.

Давайте детальніше розберемо, як зробити перші кроки до фінансової свободи, які дозволять уже зараз наблизитись до омріяної мети.

Що таке фінансова незалежність

фінансова свобода

Раніше фінансова незалежність досягалась у першу чергу за рахунок спадку. Померлі багаті родичі передавали свої маєтки та гроші нащадкам. І тим самим робили їх вільними від думок про те, яким чином заробити зайву копійку. Сьогодні спадок також може вважатись одним зі способів стати фінансово вільним. Проте це далеко не єдиний та не найважливіший підхід.

У сучасному світі фінансова незалежність досягається створенням пасивного прибутку. Таким способом людина не залежить від зарплати чи продажів, може купляти усе, що їй потрібно, не живе коштом кредитів та не влазить у борги.

Звісно, на досягнення такого рівня життя піде немало часу. Отримати фінансову незалежність у молодому віці — це більше удача та виняток, аніж правило. Проте, чим раніше ви почнете цей шлях та чим менше будете відкладати його на потім, тим швидше зможете досягти мети.

Що нам заважає стати фінансово незалежними

Фінансова свобода — термін, який звучить заманливо та гарно. Чому ж тоді не всі досягають незалежності від зарплат? Є кілька упереджень, які заважають зробити навіть перший крок до цілі:

 • відсутність економічної освіти та фінансової грамотності;
 • прокрастинація та відкладання всього «на завтра»;
 • маленька заробітна плата.

Звісно, це все не об’єктивні причини, а просто відмовки, небажання робити щось нове, долати перепони та змінювати спосіб мислення. Адже брак знань можна поправити хорошою літературою або курсами, лінь — складанням послідовного плану та його дотриманням. А маленьку зарплату доповнити новими джерелами прибутку.

Перші кроки до фінансової незалежності

фінансова незалежність кроки

Пошук джерел пасивного прибутку має відбутись тоді, коли ви підготуєте інші сфери свого життя. Почніть свій шлях до фінансової незалежності з таких маленьких кроків:

 1. Оптимізуйте свої витрати. Важливо навчитись витрачати менше, ніж ви заробляєте. Опанувавши прості правила повсякденної економії, ви не лише отримаєте додаткові гроші, але й навчитесь раціонально їх використовувати. Не здійснювати імпульсивних покупок, користуватись усіма можливостями заощадити тощо.
 2. Відкрийте депозит. Це простий і дієвий спосіб побачити, як гроші можуть працювати на вас. Депозит можна відкрити на будь-яку суму, у національній або іноземній валюті. Головне — ознайомтеся з правилами банку, дізнайтеся відсоткову ставку на валютні депозити, створіть два рахунки, наприклад, у гривнях та у доларах США.
 3. Інвестуйте в себе. Якщо ви не можете багато відкладати на депозит щомісяця, подумайте, яким чином можна покращити своє фінансове становище. Пройдіть курси фінансової грамотності, пошукайте додаткове джерело прибутку, опануйте нові навички. Сьогодні існує безліч можливостей навчитись заробляти потрібну вам суму. Самоосвіта — запорука того, що ви будете конкурентним гравцем на ринку праці.

Етапи реалізації фінансової незалежності

Перші кроки до фінансової свободи, про які ми розповіли вище, доступні для усіх людей, незалежно від їхнього місця роботи, віку, освіти тощо. Проте їхнє опанування зовсім не означає, що ви скоро станете фінансово незалежною людиною. Адже щоб відкласти потрібну для такої свободи суму на депозит, знадобиться кілька десятків років.

Тому, розібравшись з тим, як працюють гроші, потрібно шукати більш дієві способи їхнього використання. Щоб досягти повної свободи від розміру зарплати та стану справ у бізнесі, необхідно подолати три основні етапи.

Прощаємось із кредитами та боргами

Фінансова яма — стан, при якому людина витрачає більше, ніж заробляє. Вона може початись з невеликого споживчого кредиту чи позики. Проте неприємності на роботі, фінансові кризи та інші непередбачувані фактори змушують людей брати нові кредити, щоб виплачувати попередні.

Якщо ви опинились у такому становищі, не варто думати про пасивний дохід. Для початку потрібно стабілізувати ситуацію:

 1. Дотримуйтеся максимальної економії. Можливо, на деякий час вам потрібно буде повністю відмовитись від розваг і подорожей, сконцентрувавши свої витрати лише на товарах першої необхідності. Головне — пам’ятайте, що це тимчасове явище.
 2. Збільшуйте свої доходи. Якщо час дозволяє, пошукайте додаткову роботу. Це можна зробити навіть не виходячи з дому — можливо після основної роботи ви зможете вечорами працювати фрілансером. Якщо ж основне місце роботи забирає у вас багато часу, можливо, є сенс просити роботодавця про збільшення зарплати.
 3. Не довіряйте ідеї швидкого збагачення. Інвестування у невідомі проекти чи вкладання коштів у фінансові піраміди принесе додаткові витрати, а не прибуток.

Стабілізуємо фінансове становище

фінансова подушка

Як тільки ви змогли розібратись з усіма боргами, можна переходити на новий рівень. Зробіть усе можливе, аби ваше фінансове становище було стабільним. Для цього потрібно:

 • створити сімейний бюджет, склавши план витрат і прибутків;
 • відкрити депозит і створити додаткові фінансові резерви;
 • продовжувати шукати додаткові способи заробити гроші;
 • створити матеріальні активи.

Будьте готовими до того, що другий етап найбільш тривалий. Створення подушки безпеки може розтягнутись на кілька років. Проте без неї ви не зможете інвестувати великі суми. 

Вже на цьому етапі виникає відчуття фінансової незалежності. З’являються перші помітні заощадження, які дають стимул рухатись далі. Саме зараз у вас є всі шанси перейти до середнього класу та почувати себе впевненіше.

Перехід на пасивні джерела прибутку

Останній етап, який свідчить про те, що ви змогли досягти фінансової незалежності, полягає в переході з активних способів заробляння грошей на пасивні. Тут головне дотримуватися правила диверсифікації ризиків. Тобто інвестувати не в один проект, а в декілька. Це дозволить зменшити ризик того, що ви втратите всі гроші.

Водночас повністю відмовлятись від роботи за умови, що вона вам подобається, не потрібно. Достатньо просто переконатися, що відсотки, які ви отримуєте з інвестицій, покривають ваш поточний спосіб життя. Згодом розмір вкладів, і, відповідно, відсотки з них, можна збільшувати в міру того, як зростатимуть ваші потреби.

Помилки, які перешкоджають фінансовій незалежності

сімейний бюджет

Ми вже говорили про стереотипи та упередження, які заважають почати свій шлях до фінансової незалежності. Варто розповісти ще й про помилки, які часто трапляються з тими, хто лише починає створювати собі джерела пасивного прибутку.

Одна із найпоширеніших помилок — поспіх. Це стається, коли людина розрахувалась з усіма боргами та кредитами і відразу думає, як почати інвестувати. Проте відсутність базового досвіду, а також впевненості в майбутньому не дає свободи для маневрування. Тож перед тим, як вкласти свої гроші та зробити так, щоб вони працювали на вас, необхідно:

 • створити подушку безпеки, хоча б на пару місяців;
 • порахувати, чи можете ви дозволити собі вкласти всю суму — можливо краще трохи відкласти на незаплановані витрати.

Це допоможе уникнути нової боргової ями. Краще почекати та впевнитися, що ви можете віддати гроші інвесторам, і водночас не ризикувати звичним способом життя. Адже інвестувати потрібно лише на 100% вільні гроші.

Звісно, не варто просто чекати, втрачаючи час. Шукайте додаткові джерела доходу, оптимізуйте витрати та дізнавайтесь ефективні й безпечні способи інвестування коштів. Обов’язково покращуйте свої знання в цій сфері. Це допоможе уникнути помилок і зрозуміти, як працюють гроші, та що потрібно для того, щоб вони працювали для вас, а не ви для них.

Коментарі (0)
Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.