Гроші на чорний день: що таке резервний фонд

Світ ‒ це непередбачуване місце, яке завжди може підкинути фінансових проблем. У 2020 році спалахнула пандемія, через яку в усьому світі завмерли цілі економічні галузі. А після 24 лютого 2022 року практично кожен українець опинився на межі виживання.

Непередбачувані ситуації можуть бути меншими, стосуватися окремої групи людей чи одного індивіда. Об’єднує їх одне ‒ для вирішення несподіваних проблем найчастіше потрібні гроші. Саме тому кожній людині потрібно подбати про фінансові запаси.

Що таке резервний фонд

Резервний фонд ‒ це недоторканні в повсякденному житті заощадження, які використовуються тільки при окремих потребах. Використання цих фінансових запасів доцільно в таких ситуаціях:

 • втрата роботи;
 • проблеми зі здоров’ям;
 • необхідність ремонту житла чи техніки для роботи;
 • необхідність ремонту автомобіля;
 • незаплановані витрати на подорожі.

Чому потрібно мати резервний фонд

Резервний фонд ‒ це своєрідна страховка для окремої людині, яка дозволяє розраховувати на:

 1. Нижчий рівень стресу. Погані ситуації набагато краще переносяться тоді, коли не потрібно шукати гроші для їх вирішення.
 2. Фінансову свободу. Регулярне відкладання частки зароблених грошей ‒ це дуже хороша звичка, яка привчає до відповідальності, а також дозволяє легше втілювати в життя власні цілі та мрії. Вам більше не потрібно турбуватися через дрібні негаразди, а це відкриває шлях до ретельнішого планування майбутнього.
 3. Відсутність потреби позичати гроші. Кредит у банку чи МФО або позика у друзів та родичів ‒ це ненайкращий вибір, оскільки отримані гроші з часом доведеться повертати, та за необхідності сплачувати додаткові відсотки. Брати кредити краще для запланованих витрат, з чітким розумінням джерел доходів для їх обслуговування.

Як не витратити відкладені гроші

як не тратити відкладені гроші

Резервний фонд покращує нашу фінансову безпеку й дозволяє легше пережити виверти долі. У який спосіб втримати ці кошти недоторканими? Адже навколо існує стільки товарів і послуг, якими хочеться скористатися. Часто ми самі себе переконуємо в тому, що покупка є терміновою, саме тому варто витратити кошти із заощаджень на чорний день. Це пастки, які готує нам наш розум, щоб отримати бажане, їх краще уникати. У цьому вам допоможуть 3 питання для самоконтролю, які дозволяють визначити, чи дійсно потрібна витрата.

Чи трапилась якась несподівана ситуація?

Відпустка, планування покупки нової машини чи техніки, день народження ‒ це все заплановані події, на які потрібно відкласти гроші завчасно. На такі витрати краще відкладати окремо, це звісно створить додатковий тиск на сімейний бюджет, але дозволить витрачати на рівні власних доходів.

До запланованих витрат можна віднести:

 • святкування нового року;
 • ремонт у квартирі;
 • купівлю нерухомості чи автомобіля;
 • поїздку на відпочинок;
 • запланований візит до лікаря (наприклад, до стоматолога).

А ось гроші на чорний день краще витрачати у разі:

 • втрати роботи чи бізнесу;
 • заблокування основного банківського рахунку;
 • поломки авто чи потрапляння в ДТП;
 • погіршення стану здоров’я;
 • тимчасової втрати роботи (наприклад, через карантин);
 • несподіваного пошкодження власного житла.

Наскільки витрати термінові?

Щоб не навантажувати сімейний бюджет надто сильно, навіть для несподіваних витрат потрібно розставляти пріоритети. Однакові ситуації в неоднакових умовах можуть спричиняти різні наслідки. Це потрібно враховувати, якщо ви хочете витрачати гроші ефективно.

Наприклад, поломка холодильника влітку призведе до того, що всі запаси продуктів, які швидко псуються, доведеться викинути. Але та сама ситуація під час холодної зими дозволяє відтермінувати ремонт, а продукти зберігати на балконі.

Іншим прикладом є покупка нової техніки. Потрібно чітко розуміти її ціль. Наприклад, ви фрілансер і у вас зламався ноутбук ‒ основний робочий інструмент. Покупка нового пристрою виглядає цілком доцільно, оскільки в іншому разі ви не зможете заробляти гроші. А ось купівля ПК з кращими характеристиками для того, щоб покращити продуктивність нової гри, може почекати.

Чи дійсно вам це необхідно?

Отже, потрібно чітко розділяти ваші нагальні потреби та бажання. До перших відносяться:

 • Позаплановий огляд у лікаря чи необхідна медична процедура, яка покращить стан здоров’я.
 • Потреби, які пов’язані з роботою ‒ купівля/ремонт техніки чи автомобіля, без яких заробляння коштів неможливе.
 • Незаплановане відрядження по роботі.

Яскраві приклади бажань виглядають так:

 • Похід на концерт улюбленої групи.
 • З’явилась у продажі нова модель мобільного телефону.
 • Незапланована заміна старого, але ще робочого авто, на нову модель.

Це не означає, що бажання не потрібно задовольняти. Якщо у вас є зайві фінанси поза резервним фондом, ви можете з легкістю витратити гроші та не втратити фінансової свободи. Саме в цьому й полягає сенс тримання додаткових заощаджень.

Як приймати рішення про витрати?

Регулярно нагадуйте собі, для чого був створений резервний фонд. Ці заощаджені гроші насамперед використовуються тоді, коли вам загрожують певні втрати, якщо ви ними не скористаєтесь. Ці втрати можуть стосуватися як здоров’я та фінансів, так і багатьох інших речей.

Навіть у разі термінової ситуації резервний фонд можна цілком залишити недоторканим. Спочатку спробуйте перепланувати бюджет. Відкласти купівлю нового авто чи ноутбука, у яких немає нагальної потреби. Якщо ж так не виходить, задайте собі 3 контрольні запитання, які були вказані вище. У разі позитивних відповідей витрачайте гроші.

Що робити, коли резервний фонд ще не створений

Не всі люди здатні подбати про власну фінансову безпеку завчасно. Багато хто думає, що несподіваної ситуації з ними трапитися не може, але це не так. Це несподівано, але згідно статистики, молоді люди краще заощаджують ніж особи похилого віку. 78% молоді надають перевагу створенню заощаджень, тоді як у похилому віці відкладають гроші тільки 55% людей.

Якщо резервний фонд ще не створений, то рішенням несподіваної ситуації може стати кредит у банку чи МФО. Звісно вам доведеться певний час його обслуговувати та витрачати більше грошей ніж ви звикли. Але це ціна занадто безтурботного життя та ігнорування необхідності у створенні резервного фонду.

Поширені запитання про резервний фонд

гроші на чорний день

Який має бути розмір резервного фонду?

Якщо ви зможете прожити більше ніж 3 місяця на заощадження з фонду, то відкладена сума вже непогана, вона дозволить вирішити більшість нагальних потреб. Але обмежень на розмір резервного фонду немає, тому краще відкладати навіть тоді, коли необхідні гроші вже наявні.

Де зберігати резервний фонд?

Ви можете тримати гроші в готівці, але це не дуже зручно. Краще відкривати короткострокові депозити в банках або спеціальні рахунки для заощаджень. Пам’ятайте про обмеження фонду гарантування вкладів. Якщо резерви досягли певної позначки, яка перевищує суму гарантування вкладів, краще відкрити рахунок в іншому банку. Це дозволить диверсифікувати ризики.

Скільки грошей відкладати на фонд?

Оптимальна сума залежить від вашого рівня доходу. Загалом вважається, що доцільно відкладати на чорний день 5% від власної зарплати.

Коментарі (0)
Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.