Як економити гроші — поради на кожний день

поради як економити

Щоденна економія грошей на перший погляд може здаватись несуттєвою та непомітною. Адже купити автомобіль або будинок, поторгувавшись чи зі знижкою, означає більшу вигоду, ніж замовити макарони по акції. Втім, саме з таких регулярних щоденних кроків може складатись ваш фінансовий розвиток. Адже в перспективі ви зможете перебудувати життя за принципом корисної економії та навчитися заощаджувати.

Ми зібрали для вас кілька десятків порад, що дозволять детальніше розібратись, як економити гроші у повсякденному житті. Вони актуальні для всіх: від студентів або домогосподарок до власників бізнесу чи інвесторів.

Чому важливо вміти економити гроші

Ми знаємо, що бездумно витрачати гроші — погана ідея. Загалом у вашому житті має працювати таке правило: ви заробляєте більше, ніж витрачаєте. Тобто для того, аби забезпечити себе та свою родину всім необхідним, вам не потрібно брати кредити та позичати гроші у знайомих.

І ось тут вміння економити може суттєво допомогти, адже ви зможете раціонально витрачати гроші, з’ясувати для себе, що вам потрібно, а від чого можна відмовитись без втрати звичного стилю життя.

Економія грошей вважається однією зі складових фінансової грамотності та дозволяє:

  • Ретельніше планувати сімейний бюджет, стежити за витратами та контролювати їх.
  • Заощаджувати гроші на великі покупки: нерухомість, транспорт, поїздки тощо.
  • Уникнути боргових зобов’язань — відмовитися від кредитів, позик у мікрофінансових організаціях або позичання грошей у родичів чи друзів.
  • Відкласти заощадження на майбутнє та не переживати через недостатній розмір пенсії.
  • Уникнути неконтрольованих покупок, раціонально підходити до придбання дорогих речей.
  • Назбирати гроші на освіту для дітей та їхнє фінансове забезпечення.

Звісно, економити — не означає відмовитись від усього, що приносить вам задоволення. Тут йдеться про знання, якими володіють не всі — маловідомі аспекти взаємодії з банками, інтернет-магазинами тощо. Тож давайте детальніше поговоримо про те, як економити гроші, і за цих обставин не відчувати себе у скруті.

Як економити гроші під час покупок

як економити поради

Основна проблема багатьох людей — невміння витрачати гроші. Погодьтеся, що часто, заходячи в магазин за певним продуктом чи предметом, ми імпульсивно купуємо те, що навіть не планували. Інколи потішити себе такою несподіваною покупкою цілком логічно. Проте, якщо це відбувається постійно, краще переглянути свої звички.

Як економити гроші, гуляючи супермаркетом чи торговельним центром? Ми зібрали прості, проте ефективні рекомендації:

  1. Відмовтесь від пакетів у супермаркетах. Так, вони недорогі та коштують 3-5 гривень. Однак, якщо ви здійснюєте щоденні покупки, витрати на одноразові пакети складатимуть біля 1500 грн/рік. Краще придбайте торбинку з щільної тканини за 200-300 грн — її вистачить на кілька років. Крім того, у такий спосіб ви турбуєтеся про довкілля.
  2. Не ходіть у продуктовий магазин голодними. Це спричиняє імпульсивні покупки, найчастіше — солодощів. Взагалі солодощі та снеки краще виключити з щоденного раціону — вони не несуть організму ніякої користі, проте можуть коштувати дорожче за сезонні фрукти.
  3. Не беріть у магазин зайвих грошей. Так у вас не буде спокуси та можливості купити те, що вам не потрібно на цей момент.
  4. Не купуйте дітям лише дорогий одяг. Так, можна мати кілька святкових красивих речей відомих брендів. Проте на прогулянку краще вдягати одяг, який не шкода зіпсувати чи забруднити. До того ж, діти так швидко виростають з речей, що постійні покупки дорогих курток або кофтинок можуть суттєво вдарити по сімейному бюджету.
  5. Звертайте увагу на товари зі знижками. У багатьох великих супермаркетах є акційні пропозиції. Тож якщо ви хочете купити, наприклад, рис, подивіться, чи немає потрібного вам сорту зі знижкою. Це правило стосується й купівлі одягу — сезонні розпродажі можуть похвалитись знижками до 80%.
  6. Оформлюйте картки клієнта в магазинах та накопичуйте бали/збирайте кешбек.

Як економити клієнтам банків

як економити на банківських послугах

Більшість людей сьогодні мають банківські карти та користуються ними на щоденній основі. Ми розкажемо, як ще можна заощадити, ставши клієнтом фінансової організації:

  • Відкриття депозиту — простий та ефективний спосіб змусити гроші працювати на вас. Якщо ви плануєте зберігати заощадження на картці, краще відкрити депозитний рахунок. Але завчасно визначте, умови якого банку вам підходять, а також дізнайтеся відсотки на депозити в різних валютах.
  • Якщо бажаєте користуватись кредитною карткою, пошукайте таку, що має кешбек. Це певний відсоток повернення коштів, який буде нараховуватися відразу після здійснення покупки. Навіть 1-5% кешбеку допоможуть зекономити.

Як економити гроші в побуті

Чи можна заощаджувати кошти, перебуваючи у квартирі, на роботі чи на прогулянці? Так! До того ж вам не потрібно докладати для цього особливих зусиль — головне виробити кілька корисних звичок:

  1. Йдете кудись з дому? Прихопіть із собою пляшку води. Придбайте пластикову спортивну пляшку для води (вона коштує до 200 грн) та не забувайте брати її на прогулянку, пробіжку, роботу, в поїздки тощо. Це особливо актуально в спеку, коли ви хочете пити вже через 5 хвилин після того, як вийшли на двір.
  2. Користуйтеся ланч-боксами. Якщо ви обідаєте на роботі, краще беріть з собою готову домашню їжу. Це дешевше, ніж щодня замовляти доставку. Це ж стосується і кави — якщо в офісі немає кавового апарату або чайника, носіть з собою термос з ароматним напоєм.
  3. Сплачуйте комунальні платежі без зайвих комісій. Як це зробити? Встановіть на телефон додатки банків, наприклад, Монобанк або Приват24. Там ви зможете регулярно сплачувати квитанції без переплати у вигляді комісії. Ну і, звісно, робіть це своєчасно, щоб уникнути боргів.
  4. Економте електроенергію. Для цього можна використовувати світлодіодні лампи, побутову техніку з класом енергозбереження А++ тощо. І обов’язково вимикайте світло, коли виходите з кімнати.
  5. Непотрібні вам у побуті речі (за умови, що вони збереглись у хорошій якості) можна не викидати, а продавати. Скористайтесь сайтами з дошками оголошень та розмістіть на них свою пропозицію. Там ви можете купити щось і для себе — зазвичай ціни на таких сайтах невисокі.

Економія грошей — загальні поради

Здається, ми перерахували вже всі способи економії грошей у повсякденному житті. Але є ще кілька загальних порад, на які варто було б звернути увагу:

Відкладайте частину від вашого доходу

як економити гроші

Це необов’язково має бути великий відсоток, ви можете користуватись правилом 50-30-20, де:

  • 50% йде на покривання базових потреб;
  • 30% — розваги та подорожі;
  • 20% — заощадження.

Якщо наразі ви не можете відкладати 20%, почніть з невеликих сум. Наприклад, зберігайте 5-7% з кожної зарплати. Це допоможе виробити звичку та побачити результат. У процесі ви, можливо, захочете відкладати й більшу суму.

Плануйте великі витрати

Усі далекі подорожі, придбання нерухомості чи власного авто, відкриття бізнесу чи інвестиції мають бути запланованими заздалегідь. Обов’язково узгодьте ці плани з усіма членами родини, переконайтеся, що така покупка не завдасть серйозного удару по сімейному бюджету.

Це допоможе уникнути необхідності оформлювати споживчий кредит і потрапити в боргову яму.

Бережіть власне здоров’я

Остання, проте одна з найважливіших порад. Ваше міцне здоров’я — це цінна інвестиція в майбутнє. Не обов’язково відвідувати спортивні зали та їсти морепродукти щодня. Регулярна зарядка та пробіжка, нормалізація сну та збалансоване харчування зекономлять вам купу грошей у майбутньому. Адже вартість медичних послуг, особливо в приватних клініках, щоразу зростає.

Також регулярно відвідуйте стоматолога — дешевше попередити та залагодити дрібні пошкодження, ніж лікувати всі зуби на запущених стадіях карієсу.

Відмова від шкідливих звичок, до речі, також непогана економія грошей — тільки уявіть, яку суму можна відкласти, відмовившись від купівлі алкоголю та цигарок.

Кожен день ми витрачаємо гроші на продукти, одяг, медичні препарати чи власне задоволення. Розуміючи, як можна зекономити у повсякденному житті, ви зможете відкласти перші заощадження, просто оптимізувавши витрати. Ці знання стануть у нагоді всім, хто хоче почати відкладати кошти — головне дотримуватись порад на щоденній основі.  

Коментарі (0)
Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.