Кредит для ФОП – як отримати

кредит для ФОП

Від початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України втрати ідуть не лише серед людських життів. За заявою прем’єр-міністра Дениса Шмигаля цьогоріч показники ВВП в Україні впадуть на 35%. І це тільки те, що відомо станом на травень, адже ситуація може докорінно змінитися. Зокрема й не в кращий бік.

Уряд закликає українців продовжувати працювати, та тим самим підтримувати економіку. Втім, для багатьох підприємців це задача з зірочкою. Адже не всі мають достатньо коштів для розвитку своєї справи та своєчасної сплати податків.

Щоб впоратися з труднощами інколи є сенс розглянути умови банків, що надають кредит для ФОП. Також саме тому президентом було анонсовано зокрема оновлення програми «5-7-9», яка тепер розширила категорії підприємців, що можуть претендувати на нульову кредитну ставку. Давайте детальніше розберемося, хто має доступ до безвідсоткових позик та як отримати такий кредит для ФОП.

Основні вимоги до підприємців для отримання кредиту

Остаточне рішення про надання кредитів для ФОП приймає безпосередньо банк. Він виставляє зокрема і вимоги до позичальників. Кредитна організація має переконатися у платоспроможності та хорошій кредитній історії підприємця, а також отримати підтвердження, що в умовах воєнного стану його бізнес продовжує функціонувати.

Серед документів, які необхідно надати банку:

  • підтвердження права власності;
  • потенційне забезпечення;
  • звітність.

Потенційним забезпеченням може стати державна гарантія, яка здатна покрити до 80% позики.

Особливості надання кредитів в різних банках

Деякі банки можуть виставляти окремі вимоги до позичальників і обирати пріоритетних клієнтів. Так, наприклад Ощадбанк ретельно вивчає репутацію фізичної особи-підприємця у діловому просторі, а також звертає увагу на її кредитну історію та платоспроможність. Пріоритет надається також підприємцям, які в умовах воєнного стану змогли переформатувати бізнес задля задоволення актуальних потреб своїх клієнтів. Це забезпечення:

  • збройних сил України;
  • територіальної оборони;
  • цивільного населення, яке постраждало від бойових дій.

Банк ПУМБ надає безвідсоткове кредитування насамперед своїм клієнтам. Це помітно спрощує аналіз фінансового положення та платоспроможності позичальників – усі дані вже наявні.

Усі фінансові організації на перше місце ставлять підприємства, що працюють в аграрній сфері.

Невеликі кредити без відсотків підприємці можуть отримати в мікрофінансових організаціях. Однак, по-перше, – суми позик там не перевищують 30000 грн. А по-друге – терміни погашення мікропозик можуть бути дуже стислими. Тож, якщо вам потрібні великі кошти з можливістю виплачувати борг кілька місяців чи років, краще спробувати отримати кредит для розвитку свого бізнесу в одному з крупних банків.

Які банки надають кредити під гарантії

кредит для підприємців

Наприкінці березня Кабінет Міністрів України випустив «Постанову про надання державних гарантій на портфельній основі». Таким чином було виокремлено низку банків, які можуть надавати безвідсотковий кредит для ФОП безпосередньо під державні гарантії. До списку увійшли 17 банків, а саме:

  • Агропросперіс Банк;
  • Асвіо Банк;
  • Банк Альянс;
  • Банк Восток;
  • Креді Агріколь Банк;
  • Кредобанк;
  • Львів;
  • МІБ;
  • МТБ Банк;
  • ОТП Банк;
  • Полтава-Банк;
  • ПриватБанк;
  • ПроКредит Банк;
  • ПУМБ;
  • Райффайзен Банк;
  • Укргазбанк;
  • Укрексімбанк.

Кожна компанія окремо може формувати свій кредитний портфель, який в свою чергу буде покриватися державною гарантією. Серед вимог до клієнтів таких банків ті ж самі, що закріплені у програмі «5-7-9%»:

  • наявність серед власників громадян України;
  • термін існування підприємства від 12 місяців;
  • відсутність серед акціонерів осіб, що знаходяться під санкціями, а також громадян країни-агресора;
  • відсутність у власників зв’язку з кредитною компанією.
програма 579% вимоги

Додаткові витрати для отримання кредиту для ФОП

Звісно, як і для різного роду позик, щоб отримати кредит для ФОП необхідно буде виплачувати окремі комісії. Їхній перелік та розмір залежатиме від конкретної фінансової організації. Наприклад, це може бути:

  1. Єдина комісія за видачу позики, яка складатиме не більше ніж 0,75% від загальної суми кредиту.  
  2. Комісія, що покриває витрати кредитної організації. Їх може бути декілька, проте усі разом вони не мають перевищувати 0,75% від кредиту. Або ж, якщо позика забезпечується державною гарантією, комісія може складати 1%.
  3. Комісія за надання державної гарантії: 0,001% від загальної суми держгарантії.

Чи можуть банки кредитувати підприємців в умовах війни?

Станом на початок 2022 року українські банки успішно подолали економічний спад, що простежувався у 2020 році у зв’язку з пандемією. Лише у перші два місяці цього року, за даними Національного банку України, усі кредитні організації отримали трохи менше ніж 10 мільярдів гривень чистого прибутку. А це вдвічі більше ніж за той самий період минулого року.

Доходи компаній також суттєво зросли: сумарна цифра складала близько 50 мільярдів гривень. Тобто безпосередньо до введення воєнного стану банки України функціонували на високому рівні та могли забезпечити кредитування бізнесу.

У чому суть оновлення програми «5-7-9»

Оновлення програми «5-7-9%» торкнулося кількох основних напрямків кредитування:

  1. Підтримка посівної кампанії. Оформлення позик виробникам агросфери зі ставкою кредиту 0% річних. Позика надається терміном на 6 місяців.
  2. Кредитування підприємств під 0% річних протягом усього воєнного часу. Також ці умови зберігаються протягом першого місяця після припинення воєнного стану на території України. Після цього ставка позики складатиме 5% річних.

Звісно, існують обмеження з максимальної суми кредитування підприємств – на один ФОП видається до 60 млн гривень. Зауважимо, що в попередній версії програми «5-7-9%» максимальна сума позики складала 10 млн гривень на одного підприємця.

На який термін буде надаватись позика? Все залежатиме від сфери діяльності підприємців:

  1. Для фінансування посівної кампанії термін позики складає 6 місяців.
  2. Інвестиційні проекти, а також кредити з метою рефінансування, можуть претендувати на термін кредитування до 5 років.
  3. Фінансування оборотних коштів – до 3-х років.

Таким чином уряду вдалось забезпечити підтримку крупного, середнього й малого бізнесу. Зауважимо, що попередня версія програми стосувалася підприємств з річним прибутком до 20 мільйонів євро. Зараз претендувати на безвідсотковий кредит можуть усі компанії — уряд зняв грошові обмеження. Таким чином великі підприємства можуть зберегти наявні робочі місця та звичний темп роботи.

Кому варто очікувати гроші за програмою?

Отримати безвідсотковий кредит для ФОП можуть усі бізнесмени, які продовжують працювати та сплачувати податки в умовах воєнного стану. Держава просто покриває банківські відсотки, підтримуючи таким чином усіх підприємців України.

Звісно, виділених коштів (а станом на сьогодні це 3 мільярди гривень) може не вистачити на всі ФОПи, які хочуть отримати кредит під 0%. Уряду потрібно передивитися цей аспект та виділити з бюджету більшу суму.

Відповідно до прогнозів експертів, найбільший обсяг кредитів отримуватиме великий бізнес. Представник Фонду розвитку підприємництва заявляє, що прогнозований об’єм кредитних коштів, виданих ФОПам у 2022 році, складатиме приблизно 75 мільярдів гривень.

Процедура отримання відсоткових позик для підприємців залишається такою ж, якою вона була в попередній версії програми «5-7-9». Процес триває не більше ніж 7 робочих днів. Головна вимога: кінцевими бенефіціарами компанії повинні бути громадяни України. У певних випадках можуть бути винятки, але вони точно не стосуються компаній, власники яких є громадянами країни-агресора.

Це дає можливість і сьогодні здійснювати кредитування підприємців на безвідсотковій основі. Завдяки оновленню програми «5-7-9%» вдасться компенсувати проблеми з постачанням товару, що виникають внаслідок війни. А це означає, що бізнес зможе продовжувати свою роботу навіть за таких складних і непередбачуваних умов.

Коментарі (0)
Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.