Небанківські фінансові організації

Небанківські фінансові організації

Фінансовий ринок передбачає присутність широкого спектру послуг, які можуть надаватися не тільки банками. Небанківські організації дуже поширені як в Україні, так і в інших країнах. Вони пропонують різноманітні послуги, які стосуються кредитування, інвестування, грошових переказів, зберігання коштів, обміну валют тощо.

Небанківські кредитні компанії ‒ це юридичні особи, які ведуть кредитну діяльність, але не мають права пропонувати клієнтам депозити. В Україні таких компаній нараховується понад 1900. Це різноманітні МФО, ломбарди, кредитні спілки та лізингові компанії. Потрібно краще ознайомитися з діяльністю небанківських кредитних компаній для того, щоб ефективніше користуватися доступними фінансовими інструментами.

Мікрофінансові організації (МФО)

Мікрофінансові організації України ‒ це компанії, які перш за все спеціалізуються на мікрокредитуванні фізичних осіб. Більшість таких організацій надають послуги через спеціалізовані інтернет-сервіси, які дозволяють отримати короткострокові та середньострокові кредити на невеликі суми.

МФО висуває до клієнтів не такі суворі вимоги, як банки, тому такі компанії мають попит серед українців. До основних особливостей їхньої діяльності потрібно віднести такі:

  • Мікрокредити здебільшого оформлюються на термін до 1 місяця.
  • Кредити не потребують застави.
  • Відсоткова ставка нараховується за кожний день, її розмір набагато більший ніж у банківських кредитах.
  • Деякі МФО пропонують кредити до 12 місяців на суми до 100 000 гривень.

Як вибрати МФО

Наразі на ринку фінансових послуг існує велика кількість МФО. Тому, щоб вдало вибрати компанію для співпраці, потрібно виконати такі дії:

  • Перевірити наявність ліцензії від НБУ, номеру ЄДРПОУ, та адресу реєстрації компанії.
  • Порівняти умови кредитування: відсоткові ставки, максимальну доступну суму та терміни погашення.
  • Ознайомитися зі штрафами й санкціями, які накладаються на позичальника у разі невиконання власних зобов’язань.
  • Якщо розглядаєте кредит під 0%, обов’язково перевірте, чи немає в договорі прихованих платежів.

Ломбарди

Ломбарди ‒ це кредитні компанії, які надають позики під заставу рухомого майна. Компанія виплачує клієнту до 75% від вартості цінного предмету. Оцінка відбувається за згодою сторін, водночас оцінювання виробів із цінних металів відбувається за державними розцінками.

Ломбарди ‒ це одні з найдавніших фінансових компаній. Їхня назва походить від італійського регіону Ломбардія, де були поширені компанії, які надавали позики під заставу майна.

Найчастіше повернути річ можна протягом 3 місяців після отримання коштів. Водночас клієнту доведеться виплатити 100% від її вартості. Якщо оплата не відбувається, річ переходить у власність ломбарду.

Як вибрати ломбард

Якщо ви хочете отримати позику під заставу рухомого майна, звертайте увагу не лише на умови, які пропонує ломбард. Саме ця фінансова організація відповідає за збереження предмету, тому перевірте наявність сейфу, сигналізації, системи відеоспостереження тощо.

Також варто ознайомитися з відгуками про ломбард, а ще пересвідчитися, що діяльність компанії законна. Для цього перевірте номер ЄДРПОУ.

Кредитні спілки

Кредитні спілки ‒ це фінансові компанії, які надають позики тільки членам організації. Щоб вступити до кредитної спілки, потрібно внести певний грошовий внесок, і надалі регулярно сплачувати платежі за членство.

Історично кредитні спілки засновувалися для обслуговування інтересів певної громади. Особливістю такої компанії є демократичні вибори її керівництва. Вартість кредитів тут нижча, а терміни їх погашання поблажливіші. Тому членство в кредитних спілках ‒ це вигідна справа, якщо ви плануєте регулярно оформлювати позики.

Як вибрати кредитну спілку

Найкраще вибирати такі компанії за рекомендаціями знайомих, яким ви довіряєте. Кредитні спілки — часто публічно закриті компанії, тому в інтернеті не завжди знайдеш потрібну чи актуальну інформацію. Та все ж потрібно звернути увагу на такі чинники:

  1. Який має статус кредитна спілка. Організація має бути внесена до державного реєстру. Якщо віднайти компанію не вдалося, то краще її проігнорувати.
  2. Дійсність ліцензії. Перевірте законність роботи компанії, а також термін дії отриманої ліцензії. Якщо вона скоро закінчується, можливо варто почекати, поки її не продовжать.
  3. Участь в асоціаціях. Найнадійніші кредитні спілки об’єднуються в спеціалізовані асоціації. Тому варто перевірити, чи компанія, що вами розглядається, входить до таких організацій.
  4. Репутацію кредитної спілки. Якщо компанію переслідують постійні скандали, обходьте її десятою дорогою. Краще обирати спілку, яка вже давно працює на ринку та отримала позитивні відгуки. Навіть якщо умови членства там менш вигідні.

Небанківські лізингові компанії

Лізинг ‒ це послуга оренди рухомого майна. Найчастіше це різноманітне спеціалізоване обладнання ‒ сільськогосподарська техніка, автомобілі, устаткування, верстати тощо.

Звичайні люди часто не бажають брати речі в оренду, вважаючи, що це марна втрата ресурсів. Спеціалісти дивляться на ситуацію по-іншому. Вони вкладаються тільки в те майно, яке з плином часу не втрачає власну цінність. Це не можна сказати про автомобілі та сільськогосподарську техніку, яка активно використовується, через що втрачає власну цінність. На здешевлення такого рухомого майна може впливати також ситуація на ринку та вихід нових аналогів з покращеними технічними характеристиками. Якщо врахувати технічне обслуговування, то покупка такого обладнання в довгостроковій перспективі невигідна.

Саме тому багато підприємців звертаються до небанківських лізингових компаній.

Як вибрати лізингову компанію

Щоб обрати лізингову компанію, зверніть увагу на такі чинники:

  1. Наявність реєстрації та ліцензії.
  2. Економічну успішність. Надійні компанії укладають велику кількість угод, про що регулярно звітують.
  3. Участь в асоціаціях. Лізингові компанії з перевіреною репутацією є членами міжнародних і національних асоціацій.
  4. Ціноутворення. Надто низька вартість лізингу може свідчити про наявність шахрайських схем.

Пам’ятайте, що надійні компанії ніколи не вимагають внесків і платежів до того, як був підписаний договір про оренду рухомого майна.

Коментарі (0)
Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.