Покупки в інтернеті й подвійна конвертація валют

подвійна конвертація

Кредитні картки від українських банків відносяться до міжнародних платіжних систем. Це дозволяє розраховуватися за товари та послуги практично в будь-якій країні світу. Така можливість зробила інтернет-покупки ще більш популярними, оскільки тепер споживачі можуть купити кросівки в США так само, як і в найближчому магазині. Те саме стосується й більшості інших продуктів і послуг.

Але при розрахунку українськими картками відбувається конвертація валют, оскільки продавець має отримати гроші в своїй національній валюті. Процес конвертації відбувається за спеціальним курсом, який розраховується на основі ринкової вартості валют.

Вигода платіжної системи полягає в тому, що за кожну транзакцію передбачається комісія в розмірі 0,1-0,2%. Враховуючи об’єми міжнародної торгівлі, це дозволяє розраховувати на чималі прибутки, хоча клієнти в більшості випадків навіть не помічають цієї комісії.

Зовсім інша ситуація відбувається, коли курс валют відрізняється в банку еквайрера, емітента та платіжній системі. У такому разі відбувається подвійна конвертація (або навіть потрійна), через що додаткові витрати стають дуже помітними для покупця.

Правила конвертації валют

У банківській сфері передбачаються деякі правила конвертації валют, з якими варто ознайомитися завчасно:

 1. При транзакції через термінал або банкомат, валюта конвертується на основі курсу, який встановлений вашим банком. А ось за процес конвертації знімається додаткова комісія, яка майже непомітна для покупця.
 2. Попри наявність іноземної валюти на банківській картці, у банкоматах на території України можна отримати виключно гривню. А ось у банківській касі можна зняти з рахунку іноземну валюту без необхідності конвертації.
 3. Якщо ви перебуваєте за кордоном, то там у банкоматах також доступна тільки національна валюта. При знятті коштів з гривневого рахунку комісія за конвертацію найчастіше знаходиться в межах 1-3%.

Конвертація не повинна сильно зашкодити вашому бюджету, якщо не користуватися цією послугою надто часто. А ось подвійної конвертації варто уникати, вона може призвести до суттєвих додаткових витрат. Особливо, якщо сума транзакції велика.

Як відбувається конвертація валют

Конвертація ‒ це автоматичний процес, який відбувається в тому разі, якщо валюта транзакції не збігається з валютою картки. На кількість конвертацій суми впливають такі чинники:

 • Країна, де відбувається транзакція.
 • Валюта рахунку, куди спрямований платіж.
 • Валюта банківського рахунку, звідки відбувається платіж (для нас це валюта в українському банку).
 • Розрахункова валюта платіжної системи (часто також залежить від країни, де відбувається транзакція).

Процедура конвертації відбувається у 2 основні етапи:

 1. Валюта операції конвертується в розрахункову валюту платіжної системи. Процес відбувається за курсом, який встановлює саме платіжна система (найчастіше Visa чи MasterCard).
 2. Далі відбувається конвертація з валюти платіжної системи на валюту рахунку. Якщо валюти збігаються, то додаткових витрат можна уникнути. В іншому випадку відбувається подвійна конвертація.

Валюта міжнародної платіжної системи залежить від конкретного банку, клієнтом якого ви є. Найчастіше це євро або долар, саме тому вигідно сплачувати за товари та послуги в країнах із такими національними валютами. Це дозволяє уникнути подвійної конвертації.

Приклад подвійної конвертації валют

Щоб остаточно зрозуміти подвійну конвертацію валют, давайте розглянемо ситуацію на основі уявної транзакції. Наприклад, ви передивлялися магазини на міжнародному маркетплейсі Etsy. Там ви знайшли чудовий виріб ручної роботи, вартість якого складає 120 англійських фунтів стерлінга (далі GBP), оскільки продавець знаходиться у Великій Британії. Ви розраховуєтесь за товар. Банк еквайрер конвертує його вартість за курсом 45 грн за 1 GBP. Отже, ціна покупки складає 5400 гривень.

Далі гроші переводяться через платіжну систему, яка у випадку вашого банку використовує американський долар. Розрахунковий курс виставляється в розмірі 35,5 гривень за 1$. Таким чином ми отримуємо платіж в 152$. Далі банк емітент конвертує цю суму назад у гривні, щоб остаточно зняти платіж із вашого рахунку. Він робить це за власним курсом ‒ 35,7 гривні. У такому разі остаточний платіж за покупку складає 5426 гривень та 40 копійок.

Як видно, ви переплатили 26 гривень через подвійну конвертацію. Ця сума може значно коливатися залежно від ситуації на валютному ринку. Тому перед здійсненням міжнародної транзакції потрібно розібратися, яким чином уникнути подвійної конвертації. Це дозволить вам зекономити певну суму грошей.

Як уникнути подвійної конвертації

Отже, подвійна конвертація – це процедура, яка передбачає для розрахунку транзакції наявність ще однієї валюти. Вона використовується платіжною системою для забезпечення міжнародних платежів.

Для початку, щоб уникнути подвійної конвертації, потрібно розібратися, яку саме валюту використовує платіжна система в країні, де відбуватиметься прийом платежу. Також перед транзакцією спробуйте виконати кілька дій:

 1. Якщо вам потрібно поїхати за кордон, поцікавтеся, яка валюта використовується платіжною системою в країні призначення. За необхідності ви можете відкрити рахунок саме в цій валюті.
 2. Якщо ви сплачуєте за товари та послуги в інтернет-магазині, відключіть функцію подвійної конвертації на стороні продавця. Це можна зробити в налаштуваннях власного профілю чи на сторінці оплати (наприклад, у PayPal).
 3. Зайдіть у налаштування банківської картки, що можна знайти в додатку банку, відключіть можливість проведення платежів з подвійною конвертацією.

У Євросоюзі міжнародні платіжні системи використовують євро, але для всіх інших країн світу ‒ долари. Отже, якщо ви плануєте їхати в Євросоюз або купувати в інтернет-магазинах, які там базуються, варто відкрити рахунок у євро. Для країн Азії, Африки, Північної та Південної Америки ‒ у доларах.

Багато банків пропонують послугу відкриття віртуальних банківських карток. Це ідеальний варіант для розрахунку з інтернет-магазинами в інших країнах. Процес оформлення картки займе не більше кількох хвилин, після чого у власні руки ви отримаєте зручний інструмент для проведення транзакцій.

Що таке миттєва конвертація

Окремі іноземні інтернет-магазини або ж банкомати, які знаходяться в інших країнах, використовують технологію миттєвої конвертації валют ‒ Dinamic Carrency Convertatin або DCC. Ця технологія передбачає здійснення транзакцій у національній валюті країни, де була емітована банківська картка. Технологія DCC передбачає автоматичне визначення BIN банківської карти, що дозволяє встановити банк-еквайрер. У такий спосіб транзакція відбуватиметься набагато швидше, але її ціна для користувача підвищиться на 5-7%.

Якщо ви плануєте поїздку за кордон, то найкраще відключити функцію миттєвої конвертації в програмі інтернет-банкінгу, подбати про наявність рахунку в національній валюті країни, а також не погоджуватися на пропозиції провести платежі в гривнях. Оскільки так відбуватимуться подвійні й навіть потрійні конвертації.

Як знизити витрати на комісії

Українські банки поступово відмовляються від комісій, якщо клієнт розраховується карткою в інших країнах або сплачує за щось в інтернет-магазинах. Але зняття готівки через банкомат залишається досить дорогим задоволенням. Якщо додати до цього можливість подвійної комісії, то існує ризик значно переплатити за отримані товари та послуги.

Якщо без готівки не обійтися, то варто подбати про її наявність до моменту поїздки або ж скористатися обмінним пунктом. Ще одним рішенням є користування банкоматами, які належать компанії-партнеру банка, який випустив картку. Наприклад, для УкрСиббанку це банкомати серії Black Edition.

Коментарі (0)
Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.