Як вберегтися від шахрайства з банківськими картками

як захистити банківський рахунок від шахраїв

Зі зростанням електронної комерції збільшується також кількість безготівкових розрахунків. Саме тому сучасні шахраї користуються багатьма способами, щоб отримати в руки персональні дані людей і використати їх у своїх цілях.

У 2021 році збитки від шахрайств з банківськими картками перевищили показник у 189 мільйонів гривень. Більшу частину із загальної суми склали незаконні дії через інтернет. Якщо розділити вкрадену суму на всіх власників банківських карток, то в середньому кожен втратив більше ніж 3 тисячі гривень на рік.

Це серйозна проблема, тому інформація про те, як шахраї знімають гроші з картки, дуже важлива. Існує декілька способів захистити власні банківські рахунки. Рекомендуємо не нехтувати ними для того, щоб ваші гроші завжди були в безпеці.

1. Прив’яжіть номер мобільного до паспорта

Саме мобільний телефон є основним інструментом для двофакторної автентифікації. Зловмисник може отримати пароль від вашого акаунту в сервісі інтернет-банкінгу. Але без телефону від цього не буде ніякої користі. Тому шахраї роблять вашу sim-карту неактивною, а себе забезпечують активним номером, через який вони отримують доступ до облікового запису в банку.

Якщо телефонний номер прив’язаний до паспорту, сторонні особи не можуть його замінити без демонстрування документу.

В Україні приблизно 90% абонентів телефонних операторів не прив’язали картку до паспорту, що розв’язує шахраям руки. Це один із найпопулярніших виді шахрайства, оскільки він дозволяє красти великі суми. Наразі рекорд вкрадених коштів таким способом сягає 250 тисяч гривень.

2. Не повідомляйте стороннім людям інформацію про банківські картки

По-перше, до таких даних потрібно віднести особисту інформацію: прізвище, ім’я та по батькові, дівоче прізвище матері, дату та рік народження тощо. По-друге, зберігайте в секреті інформацію про пін-код або CVV2-номер. Порушення цих правил значно ускладнює процедуру отримання коштів назад.

Пам’ятайте, що PIN-код використовується тільки під час платежів через POS-термінал, банкомат або звичайний термінал. Його не потрібно відправляти через повідомлення чи використовувати під час оплат за товари та послуги в інтернеті. Для цього використовується CVV2-код.

Також ніколи не надсилайте одноразові коди, які проходять на телефон через СМС-повідомлення. Працівники банку не мають права просити цей код телефоном. Якщо вас про таке попросили, вас, скоріш за все, намагаються обдурити.

3. Перевіряйте інтернет-адреси сайтів

Якщо ви намагаєтеся купити якусь вартісну річ через інтернет, це означає, що на вашій банківській картці є гроші. Щоб витягнути з вас потрібну інформацію, шахраї створюють фішингові посилання та веб-сайти. Такі ресурси дуже важко відрізнити від справжніх, оскільки вони повністю повторюють інтерфейс офіційного магазину. Ви заходите на сторінку й оформлюєте покупку, яку так ніколи й не отримаєте. Єдине, що стане результатом такої оплати, це інформація про вашу картку, яка опиниться в руках шахраїв.

Тому обов’язково звертайте увагу на адресу сайта, коли ви на нього заходите. Якщо якась буква чи символ не співпадає з офіційною назвою, це фішинговий ресурс. Назва навіть може бути однакова, а доменне ім’я різне. Сайти rozetka.com.ua та rozetka.in.ua — абсолютно різні. Якщо вам важко відрізнити ім’я ресурсу, то перевірте дату створення імені за допомогою спеціалізованого сервісу.

4. Використовуйте банківську картку з чіпом 

Такі картки оснащені не тільки магнітною стрічкою, а й мікропроцесором, за допомогою якого термінал або банкомат зчитує інформацію. Вкрасти гроші з таких карток важче. До того ж їх легше повернути справжньому власнику, оскільки недоторканність фінансів гарантується платіжними системами, до яких належить картка.

5. Користуйтесь кількома банківськими картками

Якщо ви часто замовляєте товари та послуги через інтернет, оформіть додаткову дебетову картку, на якій не будуть знаходитися великі гроші. Якщо ви не будете знімати з картки готівку, це підвищить рівень її безпеки.

Також варто встановити ліміт на суму покупки. Це дозволить вчасно помітити, що хтось збирається несанкціоновано скористуватися карткою.

6. Розраховуйтеся телефоном із наявним NFC-чипом

PayPass ‒ це технологія безконтактної оплати, яка дозволяє швидко розрахуватися в магазинах і транспорті. Користуватися сервісами Google Pay чи Apple Pay безпечніше, оскільки для оплати потрібно розблокувати телефон. Якщо ж безконтактна картка загубиться, то шахрай може витратити чималу суму до того, як справжній власник встигне заблокувати рахунок, оскільки PIN-код для сплати платежів до 100 або до 500 грн не потрібен.

7. Використовуйте для транзакцій захищені мережі

Великі оплати через інтернет краще не оформлювати тоді, коли ви просто сидите в кав’ярні та насолоджуєтесь ранковим напоєм. Інтернет-мережі в публічних місцях часто недостатньо захищені. Шахраї використовують їх для встановлення власного шкідливого програмного забезпечення. Якщо ввести інформацію через таку мережу, вона може стати доступною для сторонньої людини.

Також звертайте увагу на протокол безпеки інтернет-ресурсу. Не користуйтеся послугами інтернет-магазинів, сайти яких все ще працюють через старий протокол безпеки http. Краще звертайте увагу на компанії, які перевели власний веб-сайт на https. Такий стандарт протоколів захисту додатково зашифровує інформацію користувача, а також потребує автентифікації для її отримання. Тому користуватися такими веб-сайтами набагато безпечніше.

8. Не зберігайте PIN-код поряд із банківською карткою

PIN-код ‒ це всього лише 4 цифри, які дають доступ до вашої картки з банкомату чи під час покупки в магазині. Їх легко запам’ятати, тому краще не записуйте цей код на папірці у гаманці або на самій картці. Тоді ви зможете просто заблокувати картку, а шахрай не встигне нею скористатися, не маючи в наявності потрібних цифр.

Багато людей старшого віку бояться, що забудуть PIN-код. Насправді це не так страшно, комбінацію цифр можна помінять у будь-який момент у банку. Для полегшення ситуація краще скористатися цифрами, які вам знайомі. Наприклад, датою народження близької для вас людини.

9. Не довіряйте несподіваним виграшам

Якщо ви не брали участі в акції чи розіграші, але змогли якимось чином стати переможцем, то не радійте. Скоріш за все ви маєте справу із шахраями, які намагатимуться вивідати ваші особисті дані. Особливо це стосується повідомлень про великі виграші. Наприклад, автомобіль, туристичну путівку чи велику суму коштів.

У такому разі вас спочатку попросять переказати невелику суму грошей, які начебто потрібні для того, щоб забрати виграш. Жодні відомі компанії таким чином себе не поводять.

Якщо повідомлення про перемогу прийшло від досить великого бренду, не полінуйтеся та пошукайте інформацію про розіграш. Такі події часто супроводжуються великою маркетинговою підтримкою, тому ви легко знайдете необхідні матеріали в інтернеті. Якщо акція є, ознайомтеся з датами та правилами її проведення.

10. Відслідковуйте автоматичні платежі

Вирішили скористатися безоплатним тижнем у мультимедійному інтернет-сервісі? Тоді для цього потрібно прив’язати власну картку, а після закінчення пробного періоду з рахунку будуть списані гроші за користування послугами компанії. Це взагалі не шахрайство, але досить неприємно, коли з картки списуються незаплановані витрати. Тому обов’язково відслідковуйте, до яких сервісів ви підключаєте банківську картку. Якщо ви хочете перестати користуватися послугами компанії, відключайте функцію автоматичних платежів заздалегідь.

11. Не розкривайте інформацію під час різноманітних опитувань

Шахраї часто використовують телефонні опитування, щоб вивідати особисту інформацію про клієнта. Далі вони спробують зламати обліковий запис людини, щоб отримати доступ до грошей на її картках через сервіс інтернет-банкінгу. Такі опитування є частиною великих шахрайських схем, тому краще їх ігнорувати. 

Коментарі (0)
Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.