Що таке лізинг? Визначення та види лізингу

що таке лізинг

Лізинг, безперечно, є одним із найпопулярніших фінансових термінів. Однак дати його визначення кількома словами – нелегке завдання. Що таке лізинг, які його складові і які види лізингу бувають?

Окрім традиційної форми придбання будь-якого товару (купівля його за певну суму), існують також інші способи. Одним із найпоширеніших є лізинг, популярність якого з кожним роком зростає. Таким чином, за 9 місяців 2021 року лізингова галузь зафіксувала зростання на 80% порівняно з відповідним періодом попереднього року. Це становить 36 944 млн. грн.

У своєму звіті пресслужба Української лізингової Асоціації, окрім наведеного дослідження, також показує різні можливості, представлені в сфері лізингу. Лізинг використовується не тільки як форма оплати за придбані легкові автомобілі, а й вантажного транспорту, техніки та електронних пристроїв, нерухомості та інших товарів. Однак слово «придбати» в контексті лізингу вживати не зовсім коректно. Лізинг має досить специфічні умови та особливості.

Визначення лізингу

Лізинг – це форма оренди основних засобів або нерухомості без необхідності їх купівлі. Вони тимчасово передаються певній фізичній особі чи суб’єкту підприємницької діяльності, який у свою чергу зобов’язується сплачувати за це регулярні внески. Сторона, яка надає лізинг, залишається власником предмету договору.

Умови лізингової операції, її тривалість, розмір оплати та всі інші питання включаються в договір оренди. Це цивільно-правовий договір, укладений між двома сторонами. Однією з них є сторона, яка фінансує, тобто лізингодавець, другою – користувач (одержувач), тобто орендар. Часто є ще третя сторона – страхова компанія.

Поняття лізингу та всі пов’язані з ним правила регулюються Законом України про фінансовий лізинг від 14.12.2021 р.

Договір лізингу

Укладаючи договір лізингу між двома сторонами, особливу увагу потрібно звернути на пункти, наведені нижче.

  • Розмір лізингових внесків та вартість товару на день підписання договору.
  • Форма оплати лізингових внесків: лінійна, прогресивна, регресивна та сезонна.
  • Кінцевий термін сплати лізингових платежів.
  • Умови придбання лізингового товару.
  • Інформація про страхування.
  • Перелік застав договору лізингу.
  • Сума пені, наприклад, за затримку погашення платежів.
  • Правила користування товаром у лізингу.
  • Процедури у випадку розривання договору лізингу будь-якою зі сторін.

Види лізингу

Механізм отримання товару в лізинг має багато особливостей. Тому існує досить багато форм лізингу, які об’єднуються за відповідними характерними чинниками. Наведемо приклади деяких із них.

За кількістю учасників процедури лізингу існує поділ на прямий і непрямий лізинг. Перший характеризується тим, що договір оренди та обслуговування укладається між двома сторонами без посередників. У разі непрямого лізингу таким посередником є, наприклад, компанія, що спеціалізується на даних послугах. Лізингова компанія отримує право на оформлення більшості документів від імені клієнта, але при цьому він сплачує комісію за послуги.

Окрім того, в залежності від розподілу витрат, існує повний (витрати несе лізингодавець), частковий (витрати поділяються) та чистий лізинг (витрати бере на себе клієнт).

В залежності від терміну співпраці бувають термінові (одноразові) та поновлювальні (договір подовжується) лізинги.

Ще один метод класифікації видів лізингу – його поділ на три наступні групи.

Фінансовий лізинг

Суть цієї форми лізингу полягає в передачі придбаного лізингодавцем товару в довгострокову оренду з можливістю викупити орендарем товар у власність за залишковою його вартістю. Тобто, лізингова компанія купує у дилера чи на підприємстві певний товар з метою здавання його в оренду третій фізичній чи юридичній особі. Споживач (орендар) здійснює регулярні платежі в обмін на орендований на визначений термін товар. Сума оплати включає вартість товару та окремо послуги лізингової компанії. Метою платежів є покриття вартості товару, придбаного лізингодавцем. Податок на додану вартість сплачується один раз за період, на який предмет оренди передається в лізинг. Принципи діяльності фінансового лізингу завжди регулюються п.1 ст.1 ЗУ «Про фінансовий лізинг». Варто додати, що фінансовий лізинг зазвичай укладається на термін не менший за час, упродовж якого амортизується 75% вартості предмету оренди.

Оперативний лізинг

На відміну від фінансового лізингу, орендар має право користуватись майном без можливості викупити його після закінчення терміну оренди. При оперативному лізингу оплата за оренду даного продукту не покриває його вартості. Оплата включає вартість оренди та інші послуги лізингової компанії, що надаються за відносно короткий період користування, а сам предмет оренди повертається орендодавцю після закінчення терміну дії договору. Визначення фінансового та оперативного лізингу можна знайти в ст. 14 ПКУ.

Зворотний лізинг

Може використовуватися, наприклад, компанією, яка не має достатньо коштів на даний момент. Основні фонди підприємство може обміняти з лізинговою компанією на грошові кошти. Тому зворотний лізинг відіграє роль фінансової підтримки для конкретного підприємства.

Хто може скористатися перевагами лізингу?

Лізинг – послуга, якою можуть скористатися як фізичні особи, так і підприємці. Для підприємців це пропозиція, на яку варто звернути увагу через можливість включення лізингових витрат до податкових витрат. Також лізинг є більш привабливим від звичайного кредитування через меншу переплату, швидше погодження, делегування ризиків та послуг обслуговування лізинговим компаніям, а також його простіше оформити.

Пропозицією споживчого лізингу також може скористатися будь-яка повнолітня фізична особа, яка не є підприємцем (не веде підприємницьку діяльність), оскільки для такої групи клієнтів передбачені окремі види лізингових пропозицій.

Наприклад, автомобіль надається в лізинг за правилами, схожими на операційний лізинг. Споживач орендує транспортний засіб на термін, визначений договором, сплачуючи орендодавцю (тобто власнику) щомісячні внески. Після закінчення терміну лізингу, особа, яка користується цією пропозицією, має право придбати автомобіль. Однак «право» не означає, що ця особа повинна обов’язково купити транспортний засіб. Вона може просто його повернути, адже зазвичай за період лізингу авто достатньо зношується. У випадку з автомобілем лізингова компанія пильно стежитиме за технічним станом, умовами зберігання та дотриманням лімітів на пробіг орендованого авто.

Перед підписанням лізингового договору потрібно пройти такі ж формальності, як і при отриманні позики чи кредиту. Між іншим перевіряється кредитоспроможність споживача, часто також просять надати довідку з місця роботи та підтвердити розмір отримуваного доходу.

Що ще потрібно пам’ятати про споживчий лізинг? Лізинговий товар необхідно застрахувати, оскільки для орендодавця це певна форма захисту від, наприклад, пошкодження чи крадіжки.

Що найчастіше береться у лізинг?

Лізингові пропозиції поширюються на різні категорії товарів, але дослідження Української лізингової асоціації показує, що за період останнього 2021 року суттєво зріс лізинг сільськогосподарської техніки, транспортних засобів для перевезення пасажирів та вантажів. Досить популярним є лізинг технічного та технологічного обладнання. Меншою мірою беруть у лізинг квартири, будинки та будівлі, дрібну техніку.

Коментарі (0)
Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.