Сімейний бюджет — що це та яку модель вибрати?

сімейний бюджет

Коли закохана пара починає жити разом, відразу постає цілком закономірне питання: що таке сімейний бюджет? Спільний побут вимагає детальнішої організації, особливо в тому, що стосується грошей. Саме тому важливо дуже відповідально поставитися до формування сімейного бюджету. Це допоможе не тільки уникнути сварок та конфліктів, але й заощадити трохи грошей.

Що таке сімейний бюджет

Сімейний бюджет — це фінансовий план, який містить усі статті доходу на майбутній період. Таким чином пара розподіляє гроші на різні статті витрат: продукти харчування, комунальні послуги, хобі, подорожі, саморозвиток тощо.

Планування бюджету дозволяє виявити надто роздуті статті витрат і скорегувати їх до більш прийнятного стану.

Моделі сімейного бюджету

моделі сімейного бюджету

Отже, спосіб ведення сімейного бюджету хвилює дуже багато молодих пар. Існують різноманітні моделі, які дозволяють правильно організувати індивідуальні та спільні витрати. До основних моделей належать:

  • спільний сімейний бюджет;
  • рівноправний бюджет;
  • солідарний бюджет;
  • незалежні бюджети;
  • залежний бюджет.

Спільний сімейний бюджет

Подібна модель передбачає, що всі отримані прибутки кожен з пари вкладає у бюджет, після чого спільно вирішується, куди будуть витрачені зароблені гроші. У такий спосіб обговорюється кожна стаття витрат, після цього на неї виділяється узгоджена сума.

Чудовим варіантом для подібної моделі є відкриття банківського рахунку з кількома дебетовими картками. Це дозволяє кожному дорослому члену сім’ї у разі необхідності отримати доступ до грошей.

Якщо ви шукаєте спосіб, як розподілити сімейний бюджет у парі, де обидва працюють, подібна модель є дуже актуальною.

Рівноправний бюджет

Модель рівноправного сімейного бюджету передбачає, що всі статті витрат розподіляються порівну. Сума бюджету складається з комунальних рахунків, витрат на їжу, медикаменти, відпустки, платежів за спільні кредити. Найчастіше така модель використовується молодими парами, які тільки починають жити разом.

Солідарний сімейний бюджет

Здебільшого така модель використовується у парах, де присутні нерівномірні доходи. Кожен працюючий член сім’ї вносить до загального сімейного бюджету суму, яка базується на співвідношенні зарплат. Наприклад, чоловік отримує на 30% більшу зарплатню, у такому разі його частка бюджету складає 60%, тоді як дружина платить 40%. У такий спосіб отримується необхідна сума на витрати сімейного бюджету.

Незалежні бюджети

У такому разі пари не складають гроші у спільне місце. Кожен з них має свій індивідуальний банківський рахунок, а витрати відбуваються виключно на власний розсуд. Гроші складаються тільки у тому разі, коли плануються великі витрати: купівля об’єктів нерухомості, інвестиції у цінні папери чи бізнес, навчання дітей або спільна поїздка у відпустку.

Така модель управління сімейного бюджету підходить для фінансово забезпечених людей, які не бажають бути залежними від інших, навіть від своїх коханих.

Залежний бюджет

Доходи сімейного бюджету складаються із зарплати одного члена сім’ї. Модель зазвичай використовується в традиційних сім’ях, де чоловік працює, а жінка доглядає за дітьми та житлом.

Як вибрати модель сімейного бюджету

Питання, як скласти сімейний бюджет, досить складне, оскільки всі люди різні. Через це відрізняється ставлення до грошей, не кажучи вже про різні рівні доходів. Перед тим як вибрати модель ведення сімейного бюджету, варто відверто обговорити фінанси, а також проаналізувати статті витрат.

Важливо, щоб бюджет використовувався для певної мети, а не задля контролю над своєю половинкою. Потрібно пам’ятати, що фінансова залежність — це досить поширений спосіб аб’юзу, якого варто уникати.

Сучасні сім’ї частіше складаються з пар, де чоловік і жінка зайняті на професійній діяльності. Наразі чимало жінок не готові пожертвувати кар’єрними амбіціями задля ведення домашнього господарства та догляду за дітьми. Саме тому остання модель використовується рідше, тоді як перші 3 — частіше.

Приклади планування сімейного бюджету

Припустимо, що ви вже вибрали одну з вищевказаних моделей. Але на наступному етапі фінансового планування постає інше питання: як вести сімейний бюджет? Зрозуміло, що у людей можуть бути різні хобі та мета. Також потрібно враховувати наявність чи планування дітей, і про себе не варто забувати, адже інвестуючи у власний саморозвиток ви також сприятимете фінансовій незалежності.

Схема 50/20/30

Існують декілька способів, як вести сімейний бюджет на місяць, приклад 50/20/30 є одним із найбільш поширених варіантів. У подібній моделі гроші з бюджету розподіляються таким чином:

  • 50% використовуються для покриття основних потреб сім’ї, до них варто віднести: їжу, одяг, комунальні послуги, сплату податків.
  • 30% підуть на необов’язкові нерегулярні платежі: хобі, походи у ресторани та кіно тощо.
  • Останні 20% йдуть на оплату кредитів. Якщо таких немає, то вони відкладаються. Також остання частина грошей часто використовується на саморозвиток: курси, тренування або повноцінну освіту.

Принцип Парето

Деякі сім’ї використовують гроші з сімейного бюджету за допомогою адаптованого принципу Парето (метод у менеджменті та статистиці). У такому разі 80% грошей будуть йти на загальні потреби: їжу, комуналку, одяг, хобі та відпустки. 20% використовуватимуться для погашення боргів і створення фінансової подушки.

Інші шаблонні рішення

Якщо вас цікавлять способи ведення сімейного бюджету, то також варто звернути увагу на вже готові шаблони, яких існує досить велика кількість. Розповсюдженим прикладом такого шаблону є наступний варіант:

  • 60% грошей витрачаються на постійні витрати;
  • 10% — цілі та заплановані покупки (техніка та одяг);
  • 10% відкладаються на хобі, освіту та відпустки;
  • 10% на заощадження;
  • 10% на непередбачувані витрати.

Поради щодо планування сімейного бюджету

сімейний бюджет поради

У теорії все дуже просто, але на практиці ведення бюджету часто ускладнюється різними причинами. Наприклад, хтось з членів родини може бути незадоволеним тим, як формується чи витрачається бюджет. Гроші часто стають приводом для сильних сварок, деколи саме це стає останньою краплею, через яку розпадаються сім’ї.

Саме тому варто не тільки розібратися, як планувати сімейний бюджет, а й звернути увагу на декілька поширених порад:

  1. Завжди обговорюйте фінансові питання, не забуваючи вказувати наявні особисті потреби. Це допоможе визначити справжній об’єм грошей, який вам потрібен на певний період часу.
  2. Складіть фінансові цілі для бюджету. Це може бути спільна поїздка, купівля нерухомості, дорогої техніки чи освіта для дитини.
  3. Не стежте за особистими витратами один одного, якщо вони не перевищують закладений ліміт. Це особиста справа кожної людини.
  4. Користуйтеся спеціальними програмами. Звісно, можна вести бюджет за допомогою зошита та олівця, але набагато зручніше використовувати для цього Excel або мобільний застосунок.
  5. Правильно встановлюйте пріоритети, намагайтеся не робити великих імпульсивних покупок.
  6. Не витрачайте більше ніж заробляєте. Збирання боргів призведе до нових проблем у майбутньому.
    Якщо є потреба взяти швидкий кредит, звертайтеся тільки в перевірені МФО.

Способи економії сімейного бюджету

Багатьох також хвилює питання, як економити сімейний бюджет. У такому разі потрібно вміти розставляти пріоритети та витрачати гроші тільки на дійсно потрібні речі. Саме тому обов’язково звертайте увагу на такі статті витрат:

  1. Розваги та відпочинок. Часом походи до ресторанів та відпочинок можуть забирати солідну частину бюджету. Варто зробити аналіз кількості витрат та у разі необхідності їх обмежити.
  2. Хобі. Деякі захоплення потребують великих інвестицій. У складній фінансовій ситуації такі витрати варто обмежувати.
  3. Їжа. Без харчів нам не вижити, але можливо варто звернути увагу на дешевший магазин, а не на дорогий та модний супермаркет. Також не варто забувати про програми лояльності.

Планування сімейного бюджету на перший погляд може здаватися досить простою справою. Але тільки уважне ставлення до використання грошей допоможе вам досягти довгострокових фінансових цілей. 

Коментарі (0)
Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.