Як економити гроші: поради щодо економії на кожен день

як економити гроші

Зекономити достатню суму грошей навіть за короткий період часу просто. Для цього лише потрібно вести ретельний облік фінансів, а також не витрачати гроші на непотрібні вам товари та послуги. 

Ми зібрали декілька простих порад, які допоможуть вам витрачати значно менше. Для зручності ми структурували поради на 5 основних категорій:

  • сім’я;
  • гроші;
  • подорожі;
  • харчування;
  • побут.

Сім’я

як економити в сім'ї

1. Не купуйте дітям занадто дорогі речі та електронні пристрої

По-перше, діти все ще не надто відповідальні особи. Вони не розуміють цінність грошей, тому до куплених речей, навіть за велику суму, можуть ставитися легковажно. По-друге, великі покупки розбещують дітей і змушують їх повірити, що все в житті дається легко.

2. Привчайте дітей до самостійності

Поволі привчайте дітей до самостійності, перекладаючи на них прості зобов’язання. З часом задачі можуть ставати складнішими, що дозволить вам зекономити час. Його ви зможете використати для додаткової роботи чи відпочинку.

3. Розподіляйте хатні роботи між членами сім’ї

Догляд за домом ‒ це складна й марудна справа, яка потребує багато часу та зусиль. Особливо, якщо йдеться про приватний будинок з присадибною ділянкою. Якщо розподілити обов’язки між усіма членами сім’ї, то можна звільнити додатковий час для відпочинку чи роботи.

4. Оминайте великі вечірки

Шумні вечірки в нічних клубах сильно б’ють по кишені, адже їжа та напої в таких місцях неймовірно дорогі. 

5. Не викидайте старий дитячий одяг

Якщо ви плануєте завести ще дітей, то викидати старий одяг не потрібно. Багато речей можна буде використати навіть у тому разі, коли стать дітей не буде співпадати.

6. Придбайте велосипед для дітей та себе

Велосипед ‒ це чудовий вид транспорту, який дозволить зекономити на маршрутках і тролейбусах. Також регулярна їзда на велосипеді значно покращує фізичне здоров’я. Вам не потрібно буде витрачатися на абонемент у спортзал, щоб перебувати в чудовій формі.

7. Не оплачуйте непотрібне навчання чи курси

У дитинстві інтереси багатьох людей тягнуться в різні сторони. Існує багато ситуацій, коли малеча ходить на різні курси, але нетривалий період часу. Це тільки розпорошує зусилля та не дозволяє навчитися чогось повноцінно. Набагато краще зосередитися максимум на 2-3 курсах або секціях.

8. Купуйте речі для дітей зі знижками

Дітям часто необхідно купляти сезонні речі. Не потрібно чекати осені, щоб купити якісну куртку. Займіться цим питанням влітку, коли багато магазинів пропонують чудові знижки в очікуванні нової колекції.

9. Вчасно звертайтеся до лікаря

Якщо ви чи ваші родичі захворіли, не затягуйте лікування. Якщо запустити хворобу, то потім лікування обійдеться набагато дорожче.

10. Відмовтеся від шкідливих звичок

Куріння та алкоголь не тільки потребують багато грошей, а й погіршують стан вашого здоров’я, а це в майбутньому приведе до нових витрат на лікування.  

Гроші

як економити на покупках

1. Відкладайте частину доходів

Заощадження ‒ це чудовий спосіб вберегти себе від непередбачуваних ситуацій. До того ж ви можете відкладати гроші на виконання власних цілей або мрій. Найчастіше люди відкладають 10-20% від доходів.

2. Створіть бюджет доходів і витрат

Планування витрат наперед дозволяє уникати імпульсивних покупок, ейфорія від яких швидко проходить. Такий підхід дозволяє користуватися споживчими кредитами тільки в тому разі, якщо ви дійсно їх спланували та знаєте, яким чином їх погасити.

3. За щоденні витрати розраховуйтеся готівкою

Якщо у вас на кредитній картці великий ліміт, витрачати більше грошей стає набагато легше. Від чого втрачається контроль над власними фінансами. З готівкою в кишені ви можете набагато краще контролювати власні бажання.

4. Вкладайте гроші в депозити з кращими відсотками

Якщо ви хочете залишити гроші на зберігання банку, то знайдіть ту компанію, яка пропонує кращі умови. Але це не означає, що потрібно користуватися послугами організацій із сумнівною репутацією чи взагалі без неї.

5. Користуйтеся карткою з кешбеком

Кешбек ‒ це чудовий спосіб повернути 2-3% чи навіть більше від власних покупок до гаманця. Банки пропонують різні показники кешбеків, до того ж пропозиція може діяти тільки у випадку покупок у партнерів фінансової організації. Звертайте увагу на ці чинники при оформленні картки.

6. Підключіть послугу автоматичного заощадження

«Скарбничка» в Приватбанку та «Банка» в Монобанку дозволяють відкласти кошти з кожного надходження. Також можна налаштувати функцію автоокруглення суми на картці. З часом це дозволить зібрати солідну суму грошей без особливих зусиль.

7. Уникайте дорогих кредитів

Гроші від МФО ‒ це добре в дійсно критичних ситуаціях. Але потрібно зрозуміти, що вам доведеться заплатити за позику набагато більше. Тому ретельно обдумуйте необхідність цього кредиту. Можливо, у вашій ситуації набагато краще позичити гроші в родичів.

8. Встановіть ліміт на картці

Чіткий ліміт на щоденні покупки дозволить набагато ефективніше контролювати щоденні витрати. При здійсненні великих покупок ви можете збільшити ліміт на один раз, а потім повернути його на попередній рівень.

9. Інвестуйте

Розраховувати на пенсію від держави — не краща стратегія. Набагато надійніше власноруч подбати про своє майбутнє. Інвестуйте в ті активи, які завжди зростають у довгостроковій перспективі. Це нерухомість або акції великих міжнародних корпорацій. Наприклад, за період між 2017 та 2022 роком акції Microsoft зросли на 255%. Це набагато більше ніж ви можете отримати за депозит.

10. Не робіть дорогих імпульсивних покупок

Кофтинка за 200 гривень навряд чи сильно вплине на ваш бюджет. А ось покупка ноутбука за 30 тисяч може суттєво підірвати ваші фінансові можливості. Особливо тоді, коли ви не використовуєте цей пристрій під час роботи.

Подорожі

як економити на подорожах

1. Організовуйте подорожі власними силами

Скористатися послугами туроператора легше. Але набагато дешевше самостійно замовити квитки на літак і забронювати номер у готелі. Треба тільки звертати увагу на вигідні пропозиції через інтернет на ті дати, на які ви плануєте відпустку.

2. Літайте через лоукостери

Звісно, на дешевших рейсах вас не обслугують так само, як на дорогих. Але це дозволить суттєво зекономити, адже політ у дійсно далекі країни може забирати від 20 до 50% від бюджету поїздки. В Україні доступні послуги багатьох лоукостерів, які зайшли на ринок в останні кілька років, це: Wizz Air, AirBaltic та інші.

3. Живіть у квартирі, а не в готелі

За допомогою сервісу Airbnb або Booking.com ви можете забронювати квартиру у звичайної людини. Ціни на такі послуги дешевші. До того ж ви зможете зекономити на харчуванні, адже у квартирі вам буде доступна кухня з усім приладдям.

4. Використовуйте CouchSurfing

Це чудовий спосіб мандрувати, якщо ваша ціль не просто відпочити, а познайомитися з новими людьми та відчути нові враження. CouchSurfing дозволяє знайти місце для ночівлі в людини, яка готова вас прийняти безкоштовно. Скористатися цим способом можна на спеціалізованих веб-ресурсах.

5. Оформляйте авто в прокат

Якщо ви плануєте багато подорожувати в іншій країні, то краще оформити автомобіль у прокат ніж постійно замовляти таксі. Це дозволить зекономити дійсно велику суму коштів.

6. Подорожуйте попутнім транспортом

Ніхто не говорить сідати в першу ліпшу машину. Це дійсно небезпечно. Але за допомогою сервісу Blablacar можна дістатися в місце призначення дешевше, зручніше та швидше ніж рейсовим автобусом. Недолік полягає в тому, що не завжди можна знайти підходящий транспорт.

7. Користуйтеся добровільною заміною рейсу

Якщо вам не принципово, коли вилітати, ви уступите місце іншій людині, яка пропонує авіакомпанії більші гроші. Компанія своєю чергою відшкодує вам вартість квитка на попередній і наступний рейси.

8. Купляйте туристичні страхові поліси

В інших країнах краще завжди бути застрахованим, адже лікування там найчастіше набагато дорожчі ніж в Україні.

9. Купуйте квитки завчасно

Купуючи квитки на потяг або літак заздалегідь, можна сильно зекономити. За декілька місяців на рейси завжди є місця, а їхня вартість може бути в кілька разів меншою.

10. Не купуйте сувеніри в спеціалізованих магазинах

Вони існують для того, щоби здерти з вас побільше коштів за відверто некорисні речі. Якщо ви хочете купити сувенір на пам’ять, краще сходити на місцевий ринок.

Харчування

як економити на харчуванні

1. Носіть із собою воду влітку

Півлітрова пляшка не займає багато місця, але разом із нею вам не доведеться витрачати зайві кошти в магазині, щоб вгамувати спрагу.

2. Зменште кількість солодощів у раціоні

У солодощах дуже багато калорій та важких вуглеводів. Вони негативно впливають на організм, якщо їсти їх багато та регулярно. До того ж у їхній склад часто потрапляють різноманітні шкідливі інгредієнти: ароматизатори, барвники тощо. А це погано впливає на здоров’я. Тому варто зменшити кількість солодощів, якщо ви ними зловживаєте.

3. Готуйте їжу на роботу

Це дозволить не просто харчуватися здоровою домашньою їжею, а й зекономити додаткові гроші. Із невеличким контейнером їжі вам не потрібно буде йти в кафетерій, їдальню або інший заклад громадського харчування.

4. Повноцінно харчуйтеся зранку

Багато дієтологів і лікарів недарма говорять, що сніданок ‒ це найважливіший прийом їжі за день. Якщо правильно його спланувати, ви зможете отримати потрібні мікроелементи та енергію для ефективного робочого дня.

5. Купуйте оптимальну кількість продуктів

У розвинених країнах у середньому близько 17% їжі викидається. Старайтеся контролювати обсяг куплених продуктів харчування. Це не тільки екологічно корисно, а й допоможе зекономити додаткові кошти.

6. Якщо передбачається довга дорога, візьміть із собою запаси їжі

Таким чином ви зможете вгамувати свій голод без необхідності йти в ресторан чи кафе. Це особливо актуально, якщо вам доводиться часто подорожувати. Адже їжа в кав’ярнях, які знаходяться біля дороги, набагато дорожча ніж в аналогічних закладах у межах міста.

7. Готуйте вдома

Після важкого робочого дня спокуса замовити доставку їжі додому дуже велика. Але вам доведеться заплатити не тільки за приготовані страви, але й за послуги кур’єра. Якщо зловживати цією послугою надто часто, ваш бюджет сильно постраждає. Краще подбайте про наявність необхідних продуктів, щоб приготувати улюблену страву вдома.

8. Не ходіть у ресторани дуже часто

Кав’ярня чи ресторан ‒ це місце для приємного проведення часу. Але ціни на їжу там дуже високі, стандартна націнка ‒ біля 200%. Тому набагато вигідніше обмежити відвідування таких закладів.

9. Не харчуйтеся фаст-фудом

Це не тільки дорого, а й шкідливо. Фаст-фуд сповнений швидких вуглеводів, які погіршують фізичний стан людини. До того ж така їжа коштує досить дорого. Інколи харчуватися фаст-фудом можна, але це має бути виключення, а не правило.

10. Відмовтеся від шкідливих страв

Звертайте увагу на енергетичну цінність продукту, а також на кількість білків, жирів і вуглеводів. Це дозволить виключити з власного раціону дорогі та шкідливі страви, які можуть призвести до погіршення стану здоров’я.

Побут

як економити в побуті

1. Заводьте звичайних домашніх тварин

Рідкісні породи собак і котів коштують дорого та потребують великих витрат. Звичайне вуличне кошеня буде так само гратися та муркотіти у вас на грудях. Водночас воно не потребує якогось занадто особливого корму чи послуг, які досить серйозно можуть вдарити по вашому бюджету.

2. Продавайте непотрібні речі

Якщо ви прочитали книгу й не плануєте її перечитувати, можна сміливо її продати та відбити частину грошей. Те саме стосується інших речей: одягу, техніки тощо.

3. Сплачуйте комунальні послуги без комісії

Для цього ви можете користуватися мобільними додатками від банків. Щоб це зробити, потрібно спочатку оформити картку від обраного банку.

4. Не витрачайте даремно газ, електроенергію та воду

Якщо ви перестаєте користуватися електричним приладом, краще вимкнути його з розетки. Це саме стосується води та газу.

5. Користуйтеся сучасними технологіями

Економні лампочки працюють набагато довше ніж звичайні, до того ж вони споживають менше електроенергії. Це чудовий спосіб зменшити комунальні платежі.

6. Подбайте про індивідуальне опалення

У такий спосіб ви можете контролювати температуру всередині житла. У домівках жителів ЄС середня температура варіюється в межах 16-19 °C. Це дозволяє використовувати набагато менші обсяги газу для опалення. А ходити вдома можна не в шортах та футболці, а в штанах і светрі.

7. Виберіть оптимальний тариф мобільного зв’язку

Визначте, скільки часу ви витрачаєте на розмови по мобільному телефону. На основі отриманої інформації ви зможете підібрати оптимальний тариф без необхідності переплачувати за непотрібні для вас хвилини чи гігабайти. Так само підбирайте послуги від інтернет-провайдера.

8. Купуйте дешевші засоби гігієни

Відомі компанії чудово вміють рекламувати власну продукцію. Але на ринку можна відшукати засоби гігієни, які фактично нічим не відрізняються, проте їхня ціна може бути суттєво меншою.

9. Не користуйтеся автомобілем кожного дня

Якщо ви не поспішаєте, або вам не потрібно долати значну відстань, можна сміливо залишити авто на парковці. Пройдіться пішки або візьміть велосипед. Це корисно для здоров’я.

10. Не купуйте автомобіль із надто потужним двигуном

Якщо ви використовуєте авто тільки в межах міста, потужний двигун буде надлишковим. Ви не зможете скористатися його перевагами, проте витрати на паливо значно зростуть. Вибирайте автомобіль згідно з вашими потребами, а не бажаннями.

Rate this page