Пасивний дохід. Приклади та ідеї

приклади пасивного доходу

Мрія більшості людей, які працюють на повну ставку й майже щодня віддають значну частину свого часу в обмін на зарплату, – знайти спосіб не ходити в офіс, на завод, чи інше місце роботи, а жити за рахунок пасивного доходу. Що це за спосіб заробітку? Чи можна навчитись його отримувати? Які варіанти отримання пасивного доходу?

Що таке пасивний дохід?

В книжках чи інтернеті можна знайти багато визначень пасивного доходу. Однак можна сказати, що здебільшого такий дохід ми отримуємо без постійного залучення власної праці. Це зовсім інше, ніж у випадку 8-годинного робочого дня, адже така робота вимагає від нас бути готовим до щоденної діяльності.

Пасивний дохід базується на тому, щоб виконати певну роботу один раз, а потім отримувати від неї прибуток тривалий час.

Розгляньмо приклад. Музикант, який щодня грає в ресторані, активно працює. Якщо одного разу він не виступить, йому за це не заплатять.

Однак цей же музикант може записати музичний альбом, який продаватиметься неодноразово. Таким чином, виконана праця зможе приносити пасивний дохід навіть через багато років після його творчої праці в студії звукозапису.

Суперечки щодо визначення пасивного доходу найчастіше пов’язані з питанням часу, який ми витрачаємо, щоб його отримати. Існує думка, що зовсім необов’язково працювати для формування пасивного прибутку, як-от у випадку з депозитами, акціями дивідендних компаній, або прибутком від роялті (авторський гонорар). Інші вважають, що пасивний дохід – поняття ширше, що включає, наприклад, роботу з короткостроковою орендою або активним веденням блогу.

Однак не варто зациклюватися на визначенні цього поняття, а краще зосередитися на десяти ідеях отримання пасивного доходу.

Базове рішення: депозит

Найпростіший і найбільш очевидний спосіб отримання пасивного доходу – покласти гроші на депозитний рахунок. За розміщення коштів на депозиті банк виплачує нам певні відсотки. Візьмемо 11% середньої депозитної ставки в українських банках. Нехай ми покладемо на рахунок 10 000 грн. терміном на 12 місяців. Через рік отримаємо 1100 грн. прибутку. Податок на прибуток з депозиту – 19,5% . Це становить 214,5 грн. Отже, чистий дохід становитиме 885,5 грн.

Є депозити з дуже низькими відсотковими ставками: від 0,01% до 7%. Дохід за таким депозитом є меншим, ніж рівень інфляції. Такі депозити мають певний сенс лише у випадку короткого терміну та великої суми вкладу.

Ймовірно, що пасивний дохід за депозитом буде нівелюватись інфляцією, яка в свою чергу залежить від політичних, економічних чинників та ризиків різного характеру.

Пасивний дохід з нерухомості

Щоб покласти гроші на депозит, потрібна лише хвилина. Зовсім по-іншому все виглядає у випадку з другим поширеним способом отримання пасивного доходу – з нерухомості.

Людей, які отримують пасивний дохід, називають рантьє. Найчастіше цей термін поширюється на власників нерухомості. Тож це означає, що здавання в оренду житла є найпопулярнішим видом формування пасивного доходу, проте не найлегшим.

Купівля нерухомості з метою її здавання в оренду вимагає чимало зусиль:

  • перегляд пропозицій та аналіз ситуації на ринку;
  • відвідування об’єкта (бажано зі спеціалістом);
  • узгодження формальностей з нотаріусом;
  • ремонт та умеблювання квартири;
  • пошук орендарів, складання договору;
  • догляд за квартирою, дрібний ремонт, стягнення орендної плати, оплата комунальних платежів та різних внесків;
  • отримання іпотеки, якщо у нас не вистачає готівки для придбання нерухомості. Слід зауважити, що без власного внеску та задовільної кредитоспроможності отримати іпотеку буде неможливо. 

Як бачимо, прибуток з оренди квартир – це не тільки «квіточки», але й «колючки». Звичайно, коли ми отримаємо квартиру чи будинок у спадок від дідусів і бабусь, а орендарі роками не створюватимуть проблем, тоді можна задоволено потирати руки, перераховуючи орендну плату.

Але коли ми місяцями чекаємо погодження іпотеки, і відсотки по ній зростають щороку, а квартира, придбана важкими зусиллями, навіть не вартує тих грошей, орендарі – постійно незадоволені, а до того ще й вчасно не сплачують оренду… Тоді ми можемо пошкодувати, що не зважилися на регулярний депозит чи інвестиції на ринках капіталу.

Інвестиційні фонди

Великі можливості для отримання пасивного доходу пропонують ринки капіталу. Якщо ми не хочемо відкривати брокерський рахунок і не маємо великого досвіду, першою нашою спробою має бути інвестування в пайові інвестиційні фонди.

Щоб долучитися до такого вкладення капіталу, нам необхідно відкрити рахунок в одному з фондів, внести кошти та вибрати відповідну модель інвестування. Фонд може інвестувати від нашого імені ризиковано, або більш консервативно. Вибір субфонду вплине на розмір прибутку, який може коливатись від 1% до навіть 10%.

Варто пам’ятати, що інвестиції у фонди можуть призвести до збитків, але коли наш інвестиційний розвиток розпланований на багато років, тоді ризик збитків нижчий.

Джерело пасивного доходу може бути різним. До того ж, обсяг роботи, який дозволяє отримувати регулярний дохід, дуже відрізняється. Якщо купівля акцій дивідендних компаній займає всього 30 хвилин (включаючи відкриття рахунку та внесення коштів), то запуск партнерського порталу може зайняти десятки годин на місяць.

Можливості фондового ринку

Якщо ми вкладаємо гроші у фондовий ринок, то тут теж маємо два варіанти: або активно граємо на біржі самостійно, або ж доручаємо цю справу професіоналам. В першому випадку треба буде забути про «пасивний» дохід. В другому – сплачувати комісію дейтрейдерам (тобто людям, які щодня здійснюють десятки трансакцій і часто працюють повний робочий день). Як правило, дейтрейдери розділяють з клієнтом не тільки прибуток, але й збитки. Це дуже виснажлива діяльність, яка вимагає постійного розширення знань, аналізу та моніторингу всіх новин ринку.

Інвестиції в середньостроковій і довгостроковій перспективі теж є формою отримання пасивного доходу. Ми купуємо активи, щоб одного дня продати їх дорожче. Цей механізм є досить клопітним і вимагає певних знань та відповідальності. Тож які біржові рішення допоможуть нам отримати реальний пасивний дохід?

На думку спадають три варіанти:

  • Інвестиції в облігації
  • Купівля акцій дивідендних компаній на багато років
  • Пасивне інвестування з використанням біржового інвестиційного фонду (ЕТF – exchange-traded fund)

Облігації

Почнемо з облігацій, які є формою позики державі чи приватним компаніям. Ми отримаємо відповідну норму прибутку за такою позикою. На жаль, у багатьох випадках його сума буде не набагато більшою, ніж відсотки, отримані за банківськими вкладами.

Облігації можуть бути короткостроковими або довгостроковими. Від 3 місяців до навіть 10 років. Виплата нашого пасивного доходу у вигляді відсотків відбувається через регулярні проміжки часу, наприклад, щорічно. Варто пам’ятати, що відсоткова ставка за облігаціями змінюється залежно від коливань на ринку. Окрім того, корпоративні облігації несуть в собі значний ризик – коли дана компанія зазнає краху, позичені їй кошти повернути буде неможливо. 

Інвестування на дивіденди

Нам не завжди потрібен брокерський рахунок для придбання облігацій: наприклад, казначейські облігації можна придбати стаціонарно у відділеннях Державного банку України. Для придбання акцій дивідендних компаній знадобиться інвестиційний рахунок.

Отже, будучи власником таких цінних паперів, ми щороку будемо отримувати дивіденди, які формуються за рахунок прибутку компанії. Цей прибуток компанія розподіляє між акціонерами. Вартість акцій українських та іноземних компаній дуже відрізняється. Наприклад: одна акція компанії, яка регулярно виплачує дивіденди, коштує 100 грн., а дивіденд становить 10 грн. на акцію, то наша норма прибутку становитиме 10%.

Окрім дивідендів не слід забувати, що отримати прибуток можна і на різниці вартості купівлі і продажу, тобто на біржових спекуляціях.

Однак не все так просто – оцінка акцій постійно змінюється, як і сума дивідендів. Також можуть бути роки, коли компанія вирішує не розподіляти прибуток. Тому для регулярного пасивного дивідендного доходу слід вибирати компанії з дуже довгою історією дивідендів.

На українському ринку такими компаніями є, наприклад, ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», ПАТ «Мотор Січ», ПАТ «Центренерго», ПАТ «Укрнафта». За останні два роки набагато доступнішими для українців стали вкладення в акції міжнародних компаній, таких як Amazon, Tesla, Facebook, Apple, Coca-Cola.

Великою перевагою інвестування в дивіденди, зазвичай, є вища норма прибутку, ніж у випадку інвестицій. Окрім того, створення брокерського рахунку та купівля акцій на роки може зайняти всього 30 хвилин. Цінні папери можуть залишатися на нашому рахунку кілька років і приносити пасивний дохід від дивідендів. До того ж, якщо ціна акцій зросте з роками, ми заробимо на їх продажу.

Ви можете купити акції дивідендних компаній без комісій онлайн через інвестиційну компанію Фрідом Фінанс Україна. (Перейдіть за посиланням на офіційний сайт компанії: http://ffin.ua )

ETF (Exchange-traded fund)

Ще один спосіб інвестування на фондовому ринку, який дозволить отримувати пасивний дохід, – інвестування в ETF. Це фонди, які купують у різних компаній акції і формують так званий портфель акцій таким чином, щоб врахувати всі ризики і максимально збільшити шанси на прибуток для інвесторів. Купуючи пай чи акцію ETF, інвестор стає власником одразу всіх фондових компаній та має можливість рости разом з усім ринком. Тому не потрібно думати про вибір окремих компаній, адже ми купуємо весь індекс.

Це безпечне рішення, яке може приносити близько десятка відсотків прибутку на рік. Широкий ринок зазвичай «мудріший» за суб’єктивні погляди окремого інвестора. Недоліком інвестування в ETF є те, що для того, аби отримати дохід, ми повинні фактично продати свої активи. Отже, це не є класичним вкладенням капіталу під регулярні відсотки. Варто додати, що фонди не дають стовідсоткової гарантії прибутку. Також потрібно сплачувати додаткові комісії від управляючих фондів, та й дохідність, як правило, є нижчою порівняно з інвестуванням в окремі акції.

Однак треба додати, що існують і дивідендні ETF, завдяки яким нам не доводиться постійно купувати та продавати акції.

Партнерські програми та афіліація

Спосіб заробити гроші, навіть коли ви спите, – це створити веб-сайт і розмістити на ньому партнерські пропозиції від різних партнерів. Щоб їх отримати, потрібно створити обліковий запис на одній із партнерських платформ.

Які продукти ми можемо рекламувати на нашому сайті? Можливості безмежні:   побутова техніка, ігри, туристичні чи фінансові послуги. Якщо користувач нашого сайту придбає продукт, або зареєструє десь обліковий запис за нашою рекомендацією, ми отримаємо відповідну винагороду від партнерської мережі.

На жаль, не все так просто, як здається на перший погляд. У партнерській індустрії існує надзвичайно висока конкуренція, і створення популярного веб-сайту, який часто відвідуватимуть, вимагає чимало часу та вкладення грошей. До того ж, контент не публікується один раз, його потрібно оновлювати та контролювати.

Заробіток на рекламі

Веб-сайт, який часто відвідується, також може приносити пасивний дохід від показу реклами. Однак у цьому випадку нам потрібен популярний серед користувачів портал/ блог, щоб на ньому заробляти.

Інша форма заробітку на рекламі – наклеювання наклейок на машину чи майно. Більші автомобілі (більша рекламна площа), якими водії проїжджають не менше кількох тисяч кілометрів на місяць, особливо привабливі для рекламодавців. У таких випадках ми можемо розраховувати на пасивний дохід у розмірі приблизно 5 000 грн. на місяць.

Пристрої самообслуговування

Ще один варіант пасивного заробітку – розміщення різноманітних автоматів чи пристроїв самообслуговування, що працюють без нашого втручання. Треба лише узгодити із власником приміщення умови розташування такого автомату, питання охорони та час на обслуговування.

Наприклад, у 2022 р. кавові автомати чи автомати з холодними напоями в середньому коштують від 10 000 грн., а оренда приміщення – близько 1000 грн. (усе залежить від місця розташування). За словами спеціалістів, одна така машина може приносити дохід у розмірі від кількох до навіть кільканадцяти тисяч гривень на місяць.

Щоб потрапити в цей бізнес, знадобитися кругла сума грошей. Тобто на недорогий автомат, оренду, витратні матеріали потрібно віддати відразу 15-20 тис. грн. Якщо ж вирішимо купити автомийку з самообслуговуванням, то така інвестиція може коштувати від 200 000 грн.

Альтернативні способи пасивного доходу

Наостанок погляньмо на інші ідеї, завдяки яким може виникнути спокуса почати отримувати пасивний дохід.

  • Оренда спорядження – все можна здавати в оренду. Починаючи від велосипедів, човнів, фотоапаратів, весільних суконь, домашніх тварин, інструментів і закінчуючи вантажівками. Такий бізнес, однак, може зайняти багато нашого часу, тож це вже не буде класичним пасивним заробітком.
  • Продаж фотографій до фотобаз – гарний кадр, який вам вдалось зловити, можна неодноразово продати (навіть за кілька центів) на так званих стокових фотобазах.
  • Створення електронної книги, навчального курсу (інфопродукт) – конкуренція в цьому сегменті значна, але якщо ми є спеціалістами в певній галузі, то, можливо, хтось шукає якісну інформацію саме в цій сфері, й комусь потрібні будуть ці наші знання та досвід, передані в текстовому чи аудіовізуальному вигляді. Це можуть бути як мовні курси, курси з фотографії, дизайну чи стилю, сет уроків з вокалу чи гри на гітарі, так і кулінарні рецептурні книги, якісь методички та розв’язники задач, збірки порад, записи вебінарів тощо. Така електронна книга може коштувати навіть недорого, втім при багаторазових продажах однозначно приноситиме прибуток. 
  • Створення додатку/ гри – мікроплатежі з них можуть принести нам справжнє багатство. Однак це пропозиція для людей, які точно «на ти» з технологіями.

А чи є ідеї отримання пасивного доходу у Вас? Поділіться в коментарях!

Коментарі (0)
Залишити коментар

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.